Saaremaa muuseum käis Kärla rahval 150. juubeli puhul külas (FOTOD)

UUDISTAMAS: Ants Kalm, Virge Varilepp ja Kaie Niit tunnevad huvi ajalooliste esemete vastu, mis Priit Kivi (vasakul) on Kärlale kaasa võtnud. Foto: Tambet Allik

UUDISTAMAS: Ants Kalm, Virge Varilepp ja Kaie Niit tunnevad huvi ajalooliste esemete vastu, mis Priit Kivi (vasakul) on Kärlale kaasa võtnud. Foto: Tambet Allik

150. juubeliaastat tähistava Saaremaa muuseumi külaskäigutuur “Muuseum tuleb külla” algas teisipäeva õhtul Kärla rahvamajas.

Huvilistele tutvustati muuseumi ajalugu ja tegemisi ning tulevikuplaane. Lisaks sai rahvamajas näha ja katsuda mitmeid omanäolisi muuseumi kogudest pärinevaid esemeid ning osta muuseumi suveniire ja trükiseid.

Üritust avades ütles Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa, et kui tema 1977. aastal ekspositsiooniosakonna juhatajana tööle asus, oli läbikäimine maapiirkondadega küllaltki tihe. Nüüdsel internetiajastul on aga vahetuid kontakte palju vähem, tõdes Püüa. Seetõttu otsustatigi juubeliaastal ringi tuuritama minna: “Mõtlesime, et kuna oleme maakonna muuseum, võiksime ennast valdades tutvustada.”

Muuseumi peavarahoidja Priit Kivi tutvustas muuseumi kogusid ja ka mitmeid üleriigilisi andmebaase. Lähemalt rääkis Kivi esemetest, mis seotud Kärla kihelkonna ja inimestega. Nii said huvilised teada, kuidas nende kodukant muuseumi kogudes esindatud on. Kivi julgustas leidudest ikka teada andma. Ta märkis, et muuseumi kogudes ei ole näiteks eriti palju Kärlalt pärit tekstiilesemeid.

Nii Kivi kui ka Püüa juttu illustreeris slaidiprogramm, milles oli pilte erinevatelt autoritelt ja erinevatest kümnenditest Kärlal.

Seejärel viis kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe läbi meeleoluka Kärla ajaloo teemalise viktoriini. Esikoha auhinna, milleks oli eluaegne priipääse muuseumi ja selle filiaalidesse, pälvisid Marta Aksalu ja Ülle Vallaste. Auhindu jagus muuseumil ka teistele.

Aksalu ja Vallaste käisid Saaremaa muuseumis viimati eelmise aasta juulis. “Kui aega tekib, siis lähme jälle,” lubas Mahta Aksalu. Õhtut rahvamajas kiitsid mõlemad. “Huvitav oli ja sain targemaks ka,” tõdes Aksalu.

Külaskäigu lõpus kogunes rahvas laua ümber, kus olid välja pandud vanad trükised, dokumendid, kupüürid, kivikirves, margapuu ja muudki. Küsimustele nii esemete kui ka muuseumi kohta vastasid Endel Püüa, Priit Kivi ja teised muuseumi töötajad.

Järgmiseks läheb muuseum külla Lümanda rahvale ja seejärel Valjala valda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 524 korda, sh täna 1)