Bellingshauseni ideekonkursi võitis sepp Gunnar Vares

RANNIKUJÄÄ: Gunnar Varese meelest võiks Bellingshauseni mälestusmärk asuda Kuressaare Raiekivi säärel. Foto: Tambet Allik

RANNIKUJÄÄ: Gunnar Varese meelest võiks Bellingshauseni mälestusmärk asuda Kuressaare Raiekivi säärel. Foto: Tambet Allik

Eile tunnistati Saaremaalt pärit maadeuurija Fabian Gottlieb von Bellingshauseni mälestuse jäädvustamise ideekonkursi võitjaks saarlase Gunnar Varese töö “Rannikujää”.

Kunstniku arvates võiks taies asuda Raiekivi säärel. Konkursi kuulutas eelmise aasta lõpus välja Kuressaare linnavalitsus ja sinna esitati 23 tööd. Komisjon valis neist välja kümme, mille seast selgus kuus favoriiti. Eile toimunud istungil langetas komisjon otsuse kolme võidutöö kohta.

“Võidutöö sai 60, teine koht 46 ja kolmas 41 punkti,” ütles linnavalitsuse pressiesindaja Geili Heinmaa. “Võib-olla saab ka neid teisi töid linnaruumis kuidagi rakendada,” arvas Heinmaa. Ühtegi n-ö mittemateriaalset ideed konkursile ei laekunud, kuigi pakkuda võis näiteks ka tänavanimesid.

Võidutöö kujutab endast tasapinnalist betoonist või paeplaatidest ringjat kujundit. Kujundi aluspinnalt kerkib kaks kiviplokki, mille ühenduskohad moodustavad istumispinna. Kujundi keskel asetseb metallist ketas, mis kujutab maakera lõunapoolust, millele on märgitud Bellingshauseni avastusretked.

“Teise koha pälvis ideekavand, mis kujutab tagurpidi betoonmaakera. Inspireerituna Bellingshauseni Antarktika avastusretkest, sümboliseeriks lõunapoolust Antarktika klaasist kujutis ning kerale oleks märgitud koordinaadid, kuhu admiral oma ekspeditsiooniga jõudis,” rääkis pressiesindaja Heinmaa, kes ka ise žüriisse kuulus.

Kolmanda koha pälvis “Bellingshauseni majakas”, mis kujutab endast raudvarbadest konstrueeritud majakat koos selle keskel plinkiva valgusallikaga.

Võidukavandi autori Gunnar Varese nägemuse kohaselt võiks jääst läbi murdva laeva siluetti kujutav mälestusmärk asuda kusagil Raiekivi säärel. “Meri peab kindlasti näha olema. Samas on minu tööl lisaks info andmisele ka istefunktsioon. Puhkad jalga ja vaatad merd. Selline lahendus peaks meresõitja mälestuseks igati sobiv olema,” rääkis Vares.

Kuusteist aastat sepatööd teinud Gunnar Vares oleks nõus mälestusmärgi metallosad ise valmis tegema. “Ilmselt võetakse mingid pakkumised, aga minul oleks küll hea meel seda tööd teha,” tunnistas ta. Keskel olev maa-
kaart Bellingshauseni teekonnaga tuleks roostevabast terasest.

Gunnar Vares esitas konkursile ka teise töö. See sobinuks samuti Raiekivi sääre tippu ja paistnuks merele ning selle ümber oleks hiljem võinud teha ringtee. “Võidutöö teostus tuleb ilmselt gramm odavam, aga endal oleks seda teist, sepisankrutega tööd kindlasti huvitavam teha olnud,” arvas Vares.

Žüriiliikme Merit Karise meelest on võidutöö väga hea. “Olen rahul, sest see oli minu paremuselt teine eelistus. Tegu on tervikliku, nii kontseptuaalselt kui ka tehniliselt hästi läbimõeldud lahendusega, mis ei ole mõeldud ainult passiivseks vaatlemiseks, vaid millel saab istuda, vestelda, uurida Bellingshauseni teekondi ja tunnetada kokkupuutevõimalust uue avastusega, milleks Bellingshausenile oli Antarktika,” kirjeldas ta võidutööd.

Võitnud idee realiseerimise kava arutatakse järgmisel nädalal. Kuressaare linnavalitsus kavandab võitnud ideelahendi realiseerida lähiaastatel. Auhinnalistele kohtadele tulnud autorite ideelahendeid on järgmisest nädalast võimalik näha Kuressaare linnavalitsuse I korruse fuajees.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 689 korda, sh täna 1)