Noored püüdsid Orissaares Piimaauto-Maiu salve (FOTOD)

SALVESTUSÖÖL: Noori juhendanud Martti Nõu ja Orissaare gümnaasiumi õpilane Karmo Kask. Foto: Kalmer Saar

SALVESTUSÖÖL: Noori juhendanud Martti Nõu ja Orissaare gümnaasiumi õpilane Karmo Kask. Foto: Kalmer Saar

Orissaare avatud noortekeskusse kogunes reede õhtul 40 noort Orissaare, Muhu, Pöide ja Leisi vallast, et salvestada ansambli Koer repertuaari kuuluv lugu “Maiu on piimaauto”.

Orissaare avatud noortekeskuse juhataja Marian Vaga põhjendas ettevõtmise vajalikkust sellega, et huvi muusika ja salvestamise vastu noortel on. Vaga sõnul mängis suurt rolli ka võimalus koos sõpradega ööseks noortekeskusse jääda.

Noori muusikuid juhendanud Orissaare muusikakooli direktor Martti Nõu ütles, et salvestusöö eesmärk on salvestada üks laul, kuna rohkem ühe õhtu ja ööga ei jõua. “Bändi stuudiotöö on hämmastavalt ajakulukas,” rääkis Nõu, kelle sõnul on protsess sama oluline kui tulemus.

Paljude noorte jaoks on see esmakordne kogemus mängida pilli, kõrvaklapid peas, ja proovida püsida tempos või laulda puhtalt rütmis.

Salvestusöö algas kella kuue ajal õhtul ja lõppes öösel kell kaks. Niinimetatud must materjal on koos ja nüüd on helimeeste töö materjal ära puhastada. Parematest partiidest tehakse üks versioon, mida kõige rohkem töödeldakse. Juurde tuleb tõenäoliselt mitmeid lisaversioone.

Reede õhtul töötas ühes salvestusruumis Kadi raadio muusikatoimetuse juht Ahto Nellis. Seal salvestati trumme ja laulu. Teises ruumis töötas Priit Saaremäel, kes salvestas kitarre ja süntesaatorit.

Nõu ise liikus nende kahe ruumi vahet edasi-tagasi ja tegi kõike, mida vaja, et protsess sujuks: dirigeeris trummareid, näitas kidrameestele käike, julgustas lauljaid. Tema töö oli ka loo eelnev ettevalmistamine. Olari Aasa oli kitarrimeestele ajaviitmiseks kaasa toonud kitarriõppimise arvutimängu “Rocksmith” ja osales ka ise aktiivselt salvestamisel.

Salvestamisel juhtuvad Martti Nõu sõnul need vead, mis närveerides ikka – noodid ja sõnad lähevad sassi, ei püsita tempos. Olulisem on, kuidas salvestumiseks valmistutakse. Kindlasti tuleks harjutada erinevates tempodes koos metronoomiga. See sai osale noortele stuudios põhiliseks komistuskiviks, et ei suudetud mängida etteantud tempos.

Küsimusele rahule jäämise kohta vastas Martti Nõu, et alati on asju, mida tahaks paremini teha. “Muusikud on koolitatud sellisteks perfektsionistideks, et püüdlevad alati parema poole. Pill ei saa kunagi selgeks ja salvestamisel on alati asju, mille kallal nokkida,” rääkis ta. Üldiselt oli ta aga väga rahul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 924 korda, sh täna 1)