Hinnalangus pani rohkem kütust tankima

Kui veel kuu aega tagasi spekuleeris Saarte Hääl, et peagi võib ka saartel bensiin 95 hind langeda alla euro siis nüüd on hindade langus Kuressaares teinud kõnealuse kütuse lähimaakondade võrdluses üheks odavamaks. Selle hind on kallim nii Virtsus, Pärnus kui ka naabersaarel Hiiumaal.

Saare Kütuse juhataja Margus Hiet ütles, et kuigi aeg-ajalt käivad poisikesed nende mitteelektroonilistel tabloodel numbreid ümber tõstmas, korrigeerib kütuse hindu siiski tihe konkurents. Bensiin 95 maksab praegu nii Saare Kütuse kui ka Olerexi tanklas 0,965 s/l.

Eesti kütuste tarbimise statistika näitab, et hinnalangus mõjub tarbimisele positiivselt. Olerexi Kuressaare tanklast pärinevad andmed kinnitavad, et ka saarlased tangivad kütust korraga rohkem. 2014. aasta detsembri kahel viimasel nädalal tangiti korraga keskmiselt 29 liitrit bensiini, mida on pea viie liitri võrra rohkem kui 2013. aasta samal perioodil, mil korraga tangiti keskmiselt 24,43 liitrit. Samasugune vahe oli ka jaanuari esimestel nädalatel.

Olerex AS-i juhatuse liige ja kütuste sisseostujuht Alan Vaht ütles, et mullu kasvas diislikütuse tarbimine novembri seisuga 6%, samas kui aasta varem oli diislikütuse tarbimise kasv 0,1% ning aastatel 2011–2012 oli see 4%. Sama tendentsi on näha ka bensiini tarbimises. “Kui aastatel 2011–2013 vähenes bensiini tarbimine igal aastal 3–4%, siis 2014. aastal tarbimise langus pidurdus ning novembri seisuga võib bensiini tarbimise languseks kujuneda umbes 1%,” rääkis Vaht.

Kui madalale võivad kütuste hinnad Eestis aga üleüldse langeda? Alan Vaht nentis, et kõik sõltub kütuste hinnakomponendiks olevatest riiklikest maksudest. Kütuse jaemüügihind ei saa olla madalam, kui on riiklike maksude ja jaemüügimarginaali osa kütuse hinnas. “Kui arvestada marginaaliks 10 senti liitri kohta, ei saa diislikütuse jaemüügihind kunagi olla madalam kui 0,6 eurot liiter,” nentis Vaht. “Bensiini kõrgemast aktsiisimäärast tulenevalt ei saa aga bensiini jaemüügihind olla madalam kui 0,63 eurot liiter.”

Esmaspäeval oli kliendikaardita soodsaim tankida kas Neste või Alexela automaatjaamades, kus bensiin 95 maksis 0,949 s/l ja diisel 1,019 s/l. Lukoilis maksis bensiin 95 0,957 s/l ja diisel 1,027 s/l. Saare Kütuse ja Olerexi tanklates on bensiin 95 hinnaga 0,965 s/l ja diisel 1,035.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 362 korda, sh täna 1)