Vald tahaks Orissaarde tervisekeskust (5)

Orissaare vallavalitsus soovib, et üks euroraha toel valmivatest tervisekeskustest rajataks Orissaare alevikku, kuid kohalik perearst, kelle toetus projektile on samuti vajalik, seda ideed ei poolda.

Pärast 16. jaanuaril Saare maavalitsuses toimunud esmatasandi tervisekeskuste teemalist infopäeva on Orissaare vald võtnud päevakorda tervisekeskuse rajamise võimaluse Orissaare alevikku. Eile toimuski Muhu, Orissaare, Pöide ja Laimjala vallavanemate ja perearstide koosolek, et arutada tervisekeskuse vajalikkuse üle.

Vaja kolme perearsti

Esmatasandi tervisekeskuses tegutseksid lisaks perearstidele ja -õdedele ka füsioterapeut, vaimse tervise õde, koduõde, ämmaemand ning võimalusel ka teised tervishoiuteenuse osutajad. Samuti oleks keskusse koondatud kohaliku omavalitsuse osutatavad sotsiaaltöö teenused, vahendas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Oskar Lepik.

Maapiirkondades on ühe keskuse loomiseks vaja kolme perearsti, kel on soov liituda. Liitumine on vabatahtlik ja perearstid võivad ka endisel viisil edasi töötada.

Euroopa regionaalarengu fondi toetussumma tervisekeskuste loomiseks on 85,6 miljonit eurot ja projekti kohaselt rajatakse Eestisse kokku vähemalt 35 tervisekeskust. Praegu ootab ministeerium tutvustatud projektile tagasisidet.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütles, et tervisekeskus on kindlasti vajalik, aga küsimus on selles, kas perearstid ja teised vallad ideega kaasa tulevad.

“Orissaare vallavalitsus arutas meil seda reedel ja vallavalitsuse mõte on küll, et püüda igati see tervisekeskus siia saada,” märkis Runthal.

Ta lisas, et praegu on toimiv perearstisüsteem Ida-Saaremaal küll olemas, kuid keskusest rääkides mõeldakse eelkõige tuleviku peale. Paari aastaga ei juhtu Runthali sõnul midagi, kuid pikemas perspektiivis võib perearstiteenus Ida-Saaremaal ja Muhus ilma keskuseta oluliselt kehvemaks muutuda.

Uut maja tervisekeskusele poleks Runthali sõnul ehitada vaja, sest praegune perearstikeskuse hoone on üldiselt heas korras ja samuti on seal piisavalt ruumi. Nimelt ei ole hoone teine korrus praegu üldse kasutusel. Niisiis saaks projekti kaudu raha, et praegused ruumid paremaks muuta, selgitas Runthal.

Vallavanem lisas, et ämmaemanda kohta Orissaare tervisekeskusse ei loodaks. Küll on tema sõnul aga tervisekeskusega ühinemise vastu huvi tundnud füsioterapeut.

Ühe tervisekeskuse piirkonnas peaks elama vähemalt 4500 inimest. «Selle järgi me sobiksime väga hästi,” viitas Runthal nelja valla elanike arvule (kokku üle 5000 – toim).

Tervisekeskuse loomiseks on vajalik ka 25% omaosalust. Seda, kuidas 25% nelja valla vahel ära jaotataks, arutatakse aga tulevikus, selgitas Vello Runthal, viidates, et enne tuleb ära otsustada, kas tervisekeskust Orissaarde üldse soovitakse.

Perearst ei pea reaalseks

Orissaare perearst Elo Lember, kes võtab vastu ka Pöide ja Laimjala valla elanikke, on aga tervisekeskuse loomise vastu ja peab seda ideed ebareaalseks.

“Kolme ühineda soovivat perearsti ma siin Ida-Saaremaal ei näe,” tõi Lember välja peamise põhjuse. Ta lisas, et oma nimistut ta poolitada ei soovi, kuna saab koos abiarstiga hakkama ja peale selle on nimistu pidevalt vähenenud.

Samuti on isegi soovi korral üpris võimatu leida arste ja teisi tervisekeskuse jaoks vajalikke inimesi, sõnas Elo Lember, viidates viimasel ajal ebaõnnestunud perearstikonkurssidele Saaremaal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 988 korda, sh täna 1)