Kümned loomapidajad ostavad heina mere tagant (11)

KAUP ON KOHAL: Nässuma loomapidaja Avo Koppel laadib tõstukiga maha Matsalu luhaniidult tulnud heinapalle. Foto: Irina Mägi

KAUP ON KOHAL: Nässuma loomapidaja Avo Koppel laadib tõstukiga maha Matsalu luhaniidult tulnud heinapalle. Foto: Irina Mägi

Saaremaa loomapidajaid kimbutav söödapuudus annab tööd Läänemaa talunikele, kes on Saaremaale müünud juba üle 2000 rulli heina.

“Iga päev käime viimas, terve nädal on tellimusi täis,” ütles Läänemaal Lihula vallas asuva Hiie-Tõnise talu peremees Kuuno Anijärv, kel on Saaremaal kümneid kliente.

Saarlased hakkasid Läänemaa mehega kaupa tegema pärast seda, kui Anijärv avaldas suvel kohalikus lehes heinamüügikuulutuse. “Põlluheina me ei saanud õieti valmiski, kui kõik oli juba ära tellitud,” märkis Anijärv.

Kui sügisel veeti heina veomasinaga, siis praegu toob rullid Saaremaale pika haagisega traktor, haagisele mahub sõltuvalt suurusest 30–34 rulli. Tavaliselt on Saaremaale sõit möödunud suuremate viperusteta, kui mitte arvestada haagise rehvi purunemist. Sel nädalal pidas heinaveotraktori Liival dokumentide kontrollimiseks kinni ka politsei, kuid sohvril olid kõik uutele nõuetele vastavad paberid olemas.

Traktorirooli istunud Hiie-Tõnise talu töötaja Janno Soots ütles kolmapäeval, et talle oli see heinakoormaga Saaremaale tulek 13. kord. Probleeme talude ülesleidmisega pole seni olnud, ostja on telefoni teel alati osanud õige teeotsa kätte juhatada. Lihulast vaadates kaugeim paik, kuhu Janno heinakoormaga on Saaremaal sattunud, asus Mändjalas, kuhu tuli sööta vedada hobustele. Rulli luhaheina eest küsib Anijärv 5 eurot, koos transpordiga maksab heinarull 14–15 eurot.

Lihaveiseid pidaval Kuuno Anijärvel on kokku 400 hektarit heinamaid, millest 260 ha moodustab eelmisel aastale talle majandada antud Matsalu looduskaitseala luhaniit. Heina tegi Lihula talunik sel aastal kokku 4500 rulli, millest jagub ka talu oma lihaveisekarjale ja hobusekasvatajatest vanadele klientidele.

Saaremaale on Läänemaa talust veetud poolest suvest alates praeguseks umbes 1500 heinarulli, pakkuda on veel umbes 800 rulli luhaniiduheina. Koormaid on saarele tulnud juba mitukümmend, mõni loomakasvataja on tellinud lausa 400 rulli. Kui algul olid reisid saarele pistelised, siis nüüdseks on vedu läinud väga tihedaks. “Loomapidajatel hakkavad vist söödavarud otsa saama,” pakkus Anijärv, kelle andmetel jäi osa Saaremaast möödunud suvel tugeva põua kätte. Lisaks on osal tootjatel karjad suurenenud ja tekkinud on palju lihaveisekasvatajaid, kelle maad piirduvad hooldatavate rannakarjamaadega ja kellel polegi kusagilt sööta varuda.

Kuuno Anijärv kinnitas, et temale teadaolevalt on Saaremaale loomasööta müünud ka üks tema sõber, kellelt saarlased on ostnud umbes 1000 rulli heina.

Kolmapäeval Läänemaalt ostetud heina haagiselt maha laadinud MTÜ Nässuma Rand juhatuse liige Avo Koppel ütles, et kuivus ei laskunud nende kandis heinal eriti kasvada. Samas viitas Koppel, et söödanappuse taga on ka maade puudus ja suurenenud lihaveiste kari. “Heina tuleks osta nii või teisiti,” tunnistas Lihulast kaks koormat heinarulle tellinud loomapidaja.

Kuuno Anijärv avaldas lootust, et Saaremaa loomapidajad jäävad tema klientideks ka järgmisel aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 586 korda, sh täna 1)