Seakatk võib Saaremaale jõuda inimese kaudu (2)

Ehkki mullu Lõuna-Eestisse jõudnud seakatk on Saaremaad seni säästnud, hoiatavad Viljandimaa jahimehed, et hirmus loomatõbi võib vabalt saartele jõuda inimesega ristsaastumise kaudu.

“Mitte ainult Saaremaale, vaid ka Soome ja Rootsi,” ütles Viljandi jahimeeste liidu juhatuse esimees Mart Tasane. Viljandi maakond on kujunenud praegu peamiseks seakatku leviku piirkonnaks.

Tasane märkis veterinaar- ja toiduametile saadetud kirjas, et praegu on riik jätnud metssigade korjuste veo leiukohast konteinerisse vaikimisi jahimeeste ülesandeks, kuid selline korraldus on elementaarse infektsioonikontrolli nõuete eiramine. “Korjuse veoks kasutatud isiklik sõiduk võib seejärel nakkuspiirkonnast välja liikuda ja ilmselt sarnastel põhjustel ongi tekkinud taudikolle Ida-Virumaal,” rääkis Tasane. “Kui selline läbimõtlemata tegevus jätkub, pole vaja kaua oodata nakkuse levikut üle kogu vabariigi.”

Tasane viitas ka, et ajujahi täielik keelustamine nakkuskoldes on tegelikult viinud olukorrani, kus praegusest nakkustsoonist välja jäävatelt aladelt leitud korjustest enam ei raporteerita. Tasase sõnul peab VTA arvestama, et nakkuse tegelik levik Eestis võib olla teadaolevast laiem. “See on kõige rumalam jutt, mida nad telekas räägivad, et nakkuskolle on pidurdunud,” lausus ta.

Mart Tasane selgitas, et niipea kui jahimehed väljaspool katkukollet katku surnud loomast teada annavad, toob see kaasa ajujahi keelustamise. “Aga sa pead oma põdranormid täitma ja kui sa neid ei täida, siis on sul maaomanikud oma trahvinõuetega seljas,” rääkis Tasane.

Viljandi jahimeeste arvates on probleem ka katkukoldes metsa üles töötavad firmad ja töömehed, kes veavad metsamaterjali ümbertöötlemisele üle vabariigi. Haiguse levitajaks võivad osutada ka seenelised ja marjulised. “Piisab, kui marjuline astub kummikuga metssea rooja sisse, sõidab hiljem Saaremaale, läheb metsa jalutama ja kõnnib üle mõne seasöödaplatsi,” kirjeldas Tasane. “Ja ongi nakkus kohal!”

Viljandi jahimehed tegid veterinaar- ja toiduametile ettepaneku anda volitatud veterinaararstide käsutusse eraldi kattega järelhaagis ja vajalikud desinfitseerimisvahendid. Jahiseltsid võivad vajadusel aidata korjuse pealelaadimisel, kuid sellega peab nende tegevus piirduma. “VTA peaks selgelt teavitama kõiki jahiseltse ja üldsust, et leitud korjuste omaalgatuslik transportimine leiukohast on keelatud ning sellega tegeleb nende ametkond,” märgitakse kirjas veterinaar- ja toiduametile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 428 korda, sh täna 1)