Uhiuus Eesti hernes ja tomat peatselt Saaremaal müügil

Eesti taimekasvatuse instituudi värskelt aretatud uus kodumaine aedhernesort ‘Virges’ ja tomatisort ‘Evelle’ jõuavad juba sel kevadel müüki ka Mauriksi Kuressaare aianduskauplusse.

“Saaremaa edasimüüja Mauriksi firmast oli niivõrd ärgas, et helistas juba 5. jaanuaril ja küsis, kas saaks ‘Virgest’ müüki, nii et Saaremaale tuleb ‘Virges’ kindlasti,” ütles Eesti taimekasvatuse instituudi teadur Ingrid Bender, kes on ka üks ‘Virgese’ aretajatest.

5. jaanuaril sordilehele kantud ‘Virgese’ aretamine algas juba 1981. aastal. Varasemast on Jõgeval aretatud sortidest sordilehel viis aedhernesorti (‘Valma’, ‘Erme’, ‘Aamisepp’, ‘Herko’, ‘Looming’), millest moodustub valmimisaja järgi nn konveier, kus ühel päeval külvatud sordid valmivad üksteise järel ja võimaldavad kasvatajal saada hernest kuu aega järjest.
‘Virges’ on väga varase ‘Valma’ järel teine, kuid oluliselt suurema saagiga. ‘Virges’ alustab õitsemist 1–3 päeva pärast ‘Valmat’, esimesed kaunad valmivad keskmiselt 4–6 päeva pärast ‘Valma’ esimeste kaunade valmimist.

Ingrid Benderi sõnul tuleneb sordinimi ‘Virges’ sõnast “virk”, kuna sort on väga varane ja annab suurt saaki. “Muidu need omadused “varane” ja “suur saak” kokku ei käi, aga sellel sordil see nii on,” märkis Bender.

Erinevalt uuest aedhernesordist jõuab uus tomatisort sordilehele alles järgmisel kuul, kui sellest saab 12. Eestis aretatud tomatisort. Sordinimi ‘Evelle’ on pühendatud sordiaretajatele Evele ja Üllele, kes on köögiviljaagronoomina töötanud 37 aastat.

‘Evelle’ on kõrgekasvuline väiksemate viljadega varane tomatisort, millel on hea haiguskindlus, hea saagikus ja hea maitse. “Ta täiendab meie kõrgekasvulisi sorte, kust on puudu üks väikeseviljaline lauatomat, mis väga ei lõhene,” rääkis Ingrid Bender, kelle sõnul eelistavadki aiapidajad üldiselt kõrgekasvulisi sorte, kuna nendelt on kergem saada suurt saaki ja nende eest on lihtsam hoolitseda.

Eesti tomatisortide suur eelis on võrreldes välismaa omadega nende varajasus, samuti suur saagikus ja haigustekindlus. “Eesti oludes on suur vahe, kui kohalik sort saab nädal või kaks välismaa omadest varem valmis,” märkis Ingrid Bender.

“Eestis kestab saagikande aeg kõigest kolm kuud ja me hirmsasti tahame süüa seda varast tomatit, seda, mis me juuni lõpus või juuli alguses saame.”

Mauriks OÜ-le kuuluva Kuressaare Agricenteri agronoom-müüja Sirje Avingu ütles, et Eesti hernesordid on väga hea ja väga nõutud kaup. Avingu lubas esimesel võimalusel tellida kindlasti ka uue tomatisordi.

“Eestis aretatud sordid on aretatud meie sandis kliimas kasvatamiseks ning näiteks Saaremaal elavad soomlased on võtnud endale kasvatamiseks just Eesti sorte,” rääkis Avingu, kelle sõnul on soomlaste aianduskontsern Schetelig hakanud Eesti sorte müüma ka Põhjamaades.


 

Laura kartul esitleb oma kolme tütart

Agricenter on sel hooajal rikastanud oma kartuliseemne valikut viie sordiga, mida nad pole varem müünud.

Rahva hulgas populaarne ‘Laura’ esitleb sel hooajal oma kolme last. Saarlastele juba tuntud ‘Manitou’ kõrval on pakutakse sel aastal ka ‘Laurast’ põlvnevaid ‘Bellefleur’i’ ja ‘Esmeed’.

‘Bellefleur’ on punase koorega hilisem natuke jahune keedukartulisort, millel on väga kõrge saagipotentsiaal. ‘Esmee’ on punase koorega keskvarane kõrge saagikuse ja hea maitsega lauakartul.

Uued sordid on ka ‘Mariska’, ‘Merlot’ ja ‘Concordia’. Kui ‘Merlot’ on rubiinpunase koorega keedu- ja praekartul, siis ‘Concordia’ on pooljahune lauakartul, mis sobib valmistoodeteks. ‘Mariska’ on aga kollase koore ja sisuga salatikartul.

Üldse on Agricenteril pakkuda 21 sorti seemnekartulit, millele võib veel lisanduda 1–2 sorti. Lisaks eelnimetatutele on praegu võimalik tellida järgmiste kartulite sertifitseeritud seemet: ‘Solist’, ‘Gala’, ‘Birgit’, ‘Ants’, ‘Juku’, ‘Jõgeva kollane’ (väga piiratud koguses), ‘Maret’, ‘Piret’, ‘Reet’, ‘Fontane’, ‘Impala’, ‘Blue Kongo’ (ainult 3 kg pakendis), ‘Vineta’ (ainult 2,5 kg pakendis).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 466 korda, sh täna 1)