Meie Salome taiesed jõudsid viimaks koju (FOTOD)

110 AASTAT SALOMED: Näituse idee autori Tõnis Kipperi ja Saaremaa muuseumi vanemteaduri Maret Soorski kinnitusel on suur asi, et Salome Trei taiesed on ta kodusaarele jõudnud. Foto: Tambet Allik

110 AASTAT SALOMED: Näituse idee autori Tõnis Kipperi ja Saaremaa muuseumi vanemteaduri Maret Soorski kinnitusel on suur asi, et Salome Trei taiesed on ta kodusaarele jõudnud. Foto: Tambet Allik

Kuressaare linnateatris avati eile pärastlõunal Kuressaarest pärit andeka graafiku Salome Trei joonistuste ja pastellmaalide näitus “Meie Salome”.

Näitus on kahtlemata oluline, kuna kunstnikul täitunuks just täna 110 aastat sünnist. Tähendusrikas on näitus aga selgi põhjusel, et kui seni polnud Saaremaa muuseumil ainsamatki Trei teost, juhtus aasta lõpul nõnda, et neid saadi oma kogusse koguni 14.

Kõik need taiesed ongi nüüd linnateatris vaatamiseks väljas. Tagasihoidlikus mahus näituse seadsid kokku Saaremaa muuseumi peavarahoidja Priit Kivi ja kunstikogujast ajakirjanik Tõnis Kipper.

Saaremaa muuseumi vanemteadur Maret Soorsk tõdes, et kui Salome Trei sõja ajal saarelt lahkus, võttis ta endaga kaasa väga vähe töid, kuna palju võtta polnud lihtsalt võimalik. Soorski sõnul oli üks kunstniku õdedest, Helmi abielus maalikunstnik Priidu Aavikuga, kelle juurde Salome tööd hoiule jäid. Mingil ajahetkel anti Eesti kunstimuuseumile hoiule.

Mullu hakati kunstimuuseumi kogusid aga hindama, et mis muuseumile jäetakse, mis tagasi antakse. Kuna muuseumide vahel on hea koostöö, pakutigi Salome Trei taieseid Saaremaa muuseumile.

Vanemteaduri sõnutsi on teosed muuseumi jaoks ääretult olulised.

Idee Salome Trei taiesed rahvale vaatamiseks välja panna tekkis Tõnis Kipperil.

“Linnateater oli lahkesti nõus ja vähemalt märtsi alguseni on need 14 tööd teatri valges saalis,” rääkis Kipper. Taiesed, mida linnateatris näeb, pärinevad aastatest 1930–1940. Kipper möönis, et täpset dateeringut töödel pole, tegemist on hinnangulise ajavahemikuga, kuna just sel perioodil võis ta need teha. Valdavalt näeb näitusel pilguheite Saaremaa maastikele.

Salome Trei sündis Kuressaares 17. jaanuaril 1905. Olles lõpetanud 1924. aastal Saaremaa ühisgümnaasiumi humanitaarklassi, omandas ta kunstihariduse esmalt riigi kunsttööstuskoolis Tallinnas ja seejärel Tartu kõrgemas kunstikoolis Pallas.

Treil oli mitmeid tunnustatud juhendajaid, ta õppis nii Günther Reindorffi, Ado Vabbe, Hando Mugasto kui ka Arkadio Laigo ja Roman Vaheri käe all. “Teda peeti väga lootustandvaks ja andekaks graafikuks, aga sõda ja kõik muu tõmbasid asjale kriipsu peale,” mõtiskles Kipper. “Tegelikult oli ta ikka kõva tegija, ei saa salata. Ainult loomeperiood jäi tal lühikeseks.”

Sõjakeerises sattus Salome Trei 1944. aasta suvel Saksamaale, kust asus 1950. aastal ümber Ameerika Ühendriikidesse. Ta suri Ameerikas 17. oktoobril 1995. aastal. Tema tuhastatud põrm toodi tagasi sünnimaale ja sängitati Kudjape kalmistule.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 520 korda, sh täna 1)