Elektrikatkestus tõi vaba päeva (16)

OOTASID VOOLU: Aste lasteaia õpetajaabi Mirjam Aus ja lasteaia direktor Maarika Ellermaa ootasid eile elektrikatkestuse lõppu. Foto: Tambet Allik

OOTASID VOOLU: Aste lasteaia õpetajaabi Mirjam Aus ja lasteaia direktor Maarika Ellermaa ootasid eile elektrikatkestuse lõppu. Foto: Tambet Allik

Eilne voolukatkestus halvas elu Aste alevikus. Tummaks jäi Kadi raadio ning Vätta poolsaarel asuva OÜ Vettel kalatööstuse töötajad said vaba päeva.

Elektrilevi kommunikatsioonispetsialist Kaarel Kuusk teatas, et reedel kell 6.04 lülitus Sikassaare piirkonna alajaamas samaaegselt välja kolm elektriliini, mis väljuvad kõik ühe alajaama ühest sektsioonist.

Rikke täpne põhjus polnud veel teada, kuid Kuusk oletas, et kui ühel liinil tekkis rike, siis võisid mujal ülepinge tõttu tekkida nn ahelreaktsioonina kaablivigastused.

Sikassaare–Aste elektriliini katkestusega jäi Aste piirkonnas vooluta 353 majapidamist. “Kell 12.57 sai 100 majapidamist voolu tagasi, kuid maakaabli rikke tõttu oli vooluta veel 231 majapidamist. Katkestuse põhjustas kaablirike,” ütles Kuusk.

Sikassaare–Vätta elektriliini rikke tõttu oli Pihtla ja Lääne-Saare vallas vooluta 574 majapidamist. Enamikul majapidamistel oli pärastlõunaks vool taastatud, elektrita oli veel 59 majapidamist. Kalatööstus Vettel sai voolu tagasi kell 10.02. Ülejäänud klientidele prognoositi vool taastada nelja tunni jooksul.

Sikassaare–Liha elektriliini rikke tõttu jäi vooluta 93 majapidamist Kuressaares Roomassaare piirkonnas. Kõik need tarbijad said elektri tagasi kell 12.48. Katkestuse põhjustas maakaabli rike.

Kaarel Kuusk selgitas, et kui klient on elektrikatkestuse tõttu kahju saanud ja see katkestus on põhjustatud võrguettevõtte poolt või võrguettevõtte kontrollitavast juhtumist, on tal õigus kahjunõude avaldus esitada. Kas kahju kuulub hüvitamisele, selgub konkreetse juhtumi menetlemisel.

Aste lasteaias, kus käib tavaliselt neljas rühmas 72 last, olid eile kohal vaid kasvatajad. Direktor Maarika Ellermaa sõnul kuulis ta mitmetunnisest voolukatkestusest kella 7 ajal hommikul. “Hakkasime kohe lapsevanemaid teavitama, sest lasteaed ei saa töötada vee, sooja ja söögitegemise võimaluseta,” ütles Ellermaa. Kuna lasteaial olid vanemate kontaktid olemas, sai enamik neist teate aegsasti kätte. Aste lasteaias käivad peamiselt Aste, Kaarma, Randvere ja Eikla piirkonna lapsed ning mõned lapsed ka Kuressaarest.

Nii pikaajalist voolukatkestust direktor oma sõnul ei mäletagi. “Lühiajalisi katkestusi tuleb ikka ette, aga siis oleme koos lastega tegevust otsinud ja hakkama saanud,” selgitas ta. Kuna tegemist oli siiski üksikjuhtumiga, ei pidanud direktor Ellermaa lasteaiale elektrigeneraatori soetamist vajalikuks. “Kas see üldse tehniliselt teostatav oleks?” polnud ta kindel, et generaator võimaldaks näiteks toitu valmistada.

Aste põhikoolist viis õpilasringi buss lapsed hommikul uuesti koju tagasi. Direktor Ulvi Valge juhendas hommikupoolikul viienda klassi õpilasi, kes pidid eile pärastlõunal üles astuma Saaremaa Päikese konkursil. Kohal olid ka näiteks muusika- ja kunstiõpetaja, kes valmistasid tunde ette. Muusikaõpetaja Reet Lõugas ütles, et akordioni oskab ta mängida kas või kinnisilmi.

Kunstiõpetaja Pille Toom tunnistas, et tema sai alustada siis, kui väljas valgeks läks. Kooli infojuht Peeter Ramst osutas fuajees olevale elektronkellale, mille seierid näitasid 6.05. “Meil on klassides tahvelarvutid ja isegi õuesõppe-
klassis on traadita internet. Nüüd pean ära ootama, millal vool tagasi tuleb, et kõik süsteemid järele lülitada,” selgitas ta.

Aste elanikud olid elektrifirma peale tigedad. “Lubati kell 10.15 vool tagasi anda. Ei miskit. Sügavkülmik sulab üles,” kurdeti ajakirjanikule.

Vettel OÜ juhataja Aivar Jõe sõnul jäi neil eilne tööpäev ära. “Nüüd peame laupäeval töötama,” sõnas ta. Kuigi nädalavahetustel töötamine on nende jaoks tavaline, on tänane täistööpäev tingitud eilsest voolu puudumisest. Kõige suurem kahju ongi ilmselt bussiveoga seotud, et töötajad toodi kohale ja viidi koju tagasi. Aivar Jõe teada on elektrifirma makstavad kahjutasud sellised, et ei kata isegi nende saamiseks tehtavate telefonikõnede hinda. Pigem loodab ta kindlustuse peale, kuid ka seal on omavastutus. Viimane tööseisak oli neil aasta tagasi, kui tootmine seisis voolu puudumise tõttu kaks-kolm päeva. Generaatori soetamist pidas juhataja siiski mõttetuks. “Me loodaks ikka pigem elektrikindluse peale.

Esiteks on tegemist suure ja kalli seadmega. Ja kui seda läheks vaja umbes kord kahe aasta jooksul, kuluks hooldusele rohkem raha kui tööseisakule,” kalkuleeris firmajuht.

Lääne-Saare vallavanem Andres Tinno leidis, et varugeneraator võiks olla igal valla allasutusel. “Kuna üks generaator maksab 9000–15 000 eurot, oleks kokkuvõttes tegemist üsna suure summaga,” märkis Tinno. Variant, et kogu valla peale oleks üks generaator, tema sõnul ei toimiks, sest generaatori tohib kilbiga ühendada vaid sertifitseeritud elektrik, keda valla palgal pole.

Kadi raadio muusikatoimetuse juhi ja tehnikaspetsialisti Ahto Nellise teatel jättis eetri tummaks elektrita mobiilimast, mille küljes on nende antenn ja saatja. Tööd alustati taas kella ühe ajal päeval.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 964 korda, sh täna 1)