Saarlased soetasid mullu üle 340 uhiuue auto

PrintEelmisel aastal kanti Saare maakonnas esmakordselt registrisse 736 sõiduautot, ligi pooltel neist ehk 342-l oli seejuures väljalaskeaasta 2014. Niinimetatud tutikate arv on iga aastaga aina kasvanud.

Nagu ka varasematel aastatel, olid saarlased kõige usinamad endale sõiduautosid soetama kolmandas kvartalis. Siis kanti maanteeameti tehnoosakonna registreerimistalituse peaspetsialisti Aime Parve andmetel Saare maakonnas esmakordselt registrisse 212 sõiduautot.

Kuigivõrd ei jäänud ses osas maha ka teine kvartal, mil esmaselt registreeritud sõiduautosid oli maakonnas 205. Esimeses ja viimases kvartalis oli registrisse kandmisi üsna võrdselt – esimeses kvartalis 159 ja neljandas 160.

Väljalaskeaastast lähtudes ja nende seast mulluse väljalaskeaastaga autosid välja noppides jaguneb uhiuute autode registrisse kandmine kvartalite kaupa järgnevalt: aasta esimese kolme kuu jooksul registreeriti 87 tuttuut autot, teises kvartalis 94, kolmandas kvartalis 98 ja aasta viimase kolme kuu jooksul vaid 63 uut sõiduautot.

Saarlaste eelistuste osas paistab uhiuutest (väljalaskeaasta 2014) autodest rääkides tugevamalt silma Toyotade lembus. Üldse kokku kanti mullu registrisse kõnealuse väljalaskeaastaga Toyotasid 63. “Tutikad” Hondad, mis samuti on mõnel viimasel aastal olnud saarlaste suured lemmikud, olid oma koguarvult teisel kohal – 47 erineva mudeliga. Ülejäänud mulluse väljalaskeaastaga sõiduautosid oli juba mõnevõrra vähem: erinevaid Škoda mudeleid 34, Hyundaisid 27 ja KIA-sid 25.

Kui vaadata terve aasta jooksul esmaselt registrisse kantud sõiduautode statistikat lähemalt, siis suurim lemmik paistab saarlastel mulluse väljalaskeaastaga autode seas jätkuvalt olema uhiuus Honda CR-V. Neid soetati mullu endale 22. Kaugele maha ei jää neist aga ka Toyota RAV 4-d, mida on aasta jooksul registrisse kantud 19.

Üleüldse registreeriti Saare maakonnas esmaselt sõiduautosid siiski mõnevõrra vähem kui aasta varem. Kui 2013. aastal kanti esmaselt registrisse 774 sõiduautot, millest 311 olid tunamulluse väljalaskeaastaga, siis eelmisel aastal oli registrikandeid kokku 736, millest 342 olid n-ö tutikad. Seega ehkki eelmise aasta jooksul soetasid saarlased endale autosid pisut vähem kui 2013. aastal, oli nende seas täiesti uusi, sama väljalaskeaastaga sõiduautosid siiski tublisti enam.

Üle Eesti müüdi mullu kokku 20 861 uut sõiduautot. Seda on automüüjate liidu andmeil seitsme protsendi võrra enam kui aasta varem.

Veidi muutus Eestis detsembris esmaregistreeritud uute ja kasutatud autode omavaheline suhe võrreldes 2014. aasta eelmiste kuudega. Kui näiteks novembris oli uute autode osakaal kasvanud juba 48 protsendini, siis detsembris oli see vaid 35 protsenti. Siiski jäi see samale tasemele 2013. a detsembriga.

Automüüjate liit leiab, et kui taoline trend jätkub ja uute autode osakaal taas alla 40 protsendi püsima jääb, siis tõenäoliselt saavad riigi lootused käibemaksu laekumiste osas pehmelt öeldes kerge tagasilöögi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 816 korda, sh täna 1)