Kalmu kõrtsi kaitse alla ei võeta

Muinsuskaitseamet algatas 2014. aasta sügisel Pihtla vallas Kangruselja külas asuva Annuse talu mälestiseks tunnistamise menetluse.

18. sajandist pärinev ja varem Kalmu kõrtsi nime kandnud palkhoone osutus aga nii halvas seisukorras olevaks, et muinsuskaitseamet otsustas hoone kaitse alla võtmisest loobuda.

“Eksperdihinnangu koostaja jõudis järeldusele, et hoone on küll väärtuslik, kuid soovitas seda riikliku kaitse alla pigem mitte võtta, põhjuseks eelkõige hoone halb seisukord ja mitmed ümberehitused,” ütles ehitismälestiste peainspektor Triin Talk. “Muinsuskaitseamet, olles eksperdihinnangu alusel kaalunud hoone seisukorda, kultuuriväärtust ja säilimisperspektiive, otsustas mälestiseks tunnistamise menetluse lõpetada otsusega hoonet mitte kaitse alla võtta,” lisas ta.

Hoone omanikul, OÜ Ranna-Villa esindajal Kairo Pilvistel soovitas ta hoone remontimisel parima tulemuse saavutamiseks kaasata palkmajade restaureerimises kogenud spetsialiste, samuti konsulteerida maa-arhitektuuri keskuse või muinsuskaitseametiga. “Plaan hoone kõrtsina taastada on väga positiivne,” nentis Talk.

Kairo Pilviste ise arvas, et hoonet sellisel kujul kasutada ei saa.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa selgitas, et otsus tehti lähtuvalt üle Eesti säilinud sama tüüpi kõrtside arvust.

“Saaremaal on kaitse all tõepoolest vaid Kuivastu kõrtsihoone, mis on kivist ja äratuntava nõukogudeaegse restaureerimise pitseriga. Kahjuks on Kalmu kõrts kehvas seisukorras ja seal on tehtud palju ümberehitusi. Samuti oli seal omaniku vastuseis kaitse alla võtmisele. Küll aga lubas omanik hoone tulevikus korda teha,” rääkis Peirumaa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 521 korda, sh täna 1)