November oli majutuses kehv kuu

KARMEN PAJU: Murelikuks teeb soome turistide arvu vähenemine. Foto: Tambet Allik

KARMEN PAJU: Murelikuks teeb soome turistide arvu vähenemine. Foto: Tambet Allik

Saare maakonna majutusasutuste voodikohtade täitumus oli mullu novembris sama, mis ülemöödunud aastal, tubade oma aga pisut väiksem.

Kui ülemöödunud aastal oli nii tubade kui ka voodikohtade täitumus 18%, siis mullu novembris oli voodikohtadest täidetud 18% ja tubadest 16%, näitavad statistikaameti andmed.

Kui 2013. aastal oli majutatuid 7336, siis mullu novembris 6333, väidab statistikaamet. Ööpäeva keskmine maksumus majutusasutuses oli läinud aasta novembris 26 eurot ehk üks euro vähem kui aasta varem.

“See täitumusprotsent näitab, et nõudlus on väga väike, meil on aga tohutu potentsiaal pakkuda palju rohkem,“ tõdes Kuressaare turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju.

Majutajate jaoks oli mullu kõige parem kuu juuli: tubadest oli läinud aasta juulis täidetud 41% ja voodikohtadest 39%. Ülemöödunud aastal olid need näitajad aga märgatavalt suuremad –47% ja 41%.

“Mis meid murelikuks teeb, on soome turistide arvu vähenemine,” ütles Paju. “Neid on varasemast oluliselt vähem, aga põhjus, miks nii on, nõuab analüüsi.”

Paju andmeil alustas mullu tegevust mitu uut majutusasutust, nende seas Pulga puhkemaja Pihtla vallas Nässuma külas ja Ninavärava puhkemaja Lümanda vallas.

Pulga puhkemaja perenaise Eve Prinitsa hinnangul võib esimese hooajaga rahule jääda. “Me ei alustanud ju kevadest, vaid juuli keskpaigast,” märkis ta.

Prinitsa sõnul oli külastatavus hea augusti lõpuni, pärast seda aga vähenes ja hiljem on olnud väga väike. “Nii nagu Saaremaal ikka, on majutuse alal tegevus ju hooajaline,” tõdes perenaine, kelle sõnul on puhkemaja praegu ajutiselt suletud.
Prinitsa andmeil oli enamik Pulga puhkemaja külastajaid välismaalased, kes broneerisid toa internetikeskkonna Booking.com kaudu. Ööbijaid on puhkemajas olnud 16 riigist ning kõige rohkem on nende seas olnud lätlasi.

Statistikaameti avaldatud andmed näitavad, et mullu novembris tegutses Saare maakonnas 98 majutuskohta 1077 toa ja 2393 voodikohaga. Ülemöödunud ehk 2013. aasta novembris tegutses majutuskohti mullusest tosina võrra vähem (86), tube ja voodikohti oli aga rohkem, vastavalt 1138 ja 2674.

“Need on uskumatult väikesed arvud,” leidis Karmen Paju, lisades, et statistikaameti andmeid päris tõe pähe võtta ei saa. “Meie maakonnas on väga palju väikesi, kuni viie voodikohaga majutuskohti, näiteks puhkemaju ja kodumajutusi, neil pole aga kohustust oma andmeid statistikaametile esitada,” tähendas Paju. Tema andmeil tegutseb maakonnas ligi 300 registreeritud majutusettevõtet umbes 6000 voodikohaga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 559 korda, sh täna 1)