Talunik Kaido Kirst hakkas põldudel heakorda looma (9)

TEGEVUST TALVEKS: Talunik Kaido Kirst võtab Saklas asuvatelt põldudelt võsa maha. Foto: Tambet Allik

TEGEVUST TALVEKS: Talunik Kaido Kirst võtab Saklas asuvatelt põldudelt võsa maha. Foto: Tambet Allik

Viljakasvataja Kaido Kirst ei istu talvisel ajal niisama jõude, vaid loob võsagiljotiiniga põlluäärtes euroopalikku heakorda.

“Võsa mahavõtmise mõte on tekkinud iga kord, kui põlluäärt künnad ja oksad kabiini kraabivad,” ütles Kaido Kirst, kes sel sügisel ostis kasutatud võsagiljotiiniga ekskavaatori, et mõtetelt tegudele üle minna. “Sellist asja oleks pidanud juba ammu tegema, et igast viljakilost läheks pool sendikest põllu heakorda ja kuivenduskraavide puhastamisse.”

Nüüdseks on Valjala põllumees põldudel lõikuriga korda loonud juba paar nädalat ja mõned põlluääred on võsast ka puhtaks saanud. “Ega siit mingit rahalist kasu tule, aga ilus on vaadata,” rääkis Kirst teisipäeva hommikul Saklas põlluääri võsast ja kuivanud puudest puhastades. “Natuke tekib juurde ka kasutamata põllupinda, aga seda on siiski vähe.”

Taluniku sõnul ta võsalõikamisel puhta maa taktikat ei kasuta, vaid jätab ilusamad kadakad ja puud alles. Ka võsast välja tulevad lääpa vajunud kiviaiad saavad pisut kohendatud.

Kirst tunnistas, et põldude heakorra üle hakkas ta tõsisemalt mõtlema mõni aasta tagasi ühel Baltic Agro reisil Läti põllumeeste juurde. “Eestlastele meeldib Läti asju maha teha, aga Läti põllumeestel olid kõik põllud haritud teeäärte ja kraavideni välja,” kirjeldas viljakasvataja. “Pilt oli ilus, keset suve oli kõik ilusti niidetud ja korras, mida meil väga tihti ei näe,” lisas Kirst, kelle sõnul nägi lõunanaabrite põllumaa välja üsna sarnane arenenud Euroopa riikide omale.

Kaido Kirst on nõus, et võsalõikust saaks osta sisse ka teenusena, nagu mõned Saaremaa viljakasvatajad on juba ka teinud, aga küsimus on selles, millal teenusepakkuja tulla saab. “Täna on maa külm ja saab tööd teha, aga teenusemees tuleb võib-olla kohale sellise ilmaga, kui põllu sisse jäävad sügavad roopad,” selgitas talunik, lisades, et pealegi on tal endal talvel tegevust vaja. Varem on Kaido Kirst põlluäärset võsa maha võtnud ka saega, kuid käsitsi toimetamine on aeganõudev, lisaks saab ekskavaatoriga kraave süvendada ja kive välja kangutada.

Võsalõikamisest põldudele kuhjadesse jäänud puidujäätmed aitab ära viia naabrimees Toomas Tänav. Kuigi hakkpuiduturg on tihedasti täis, loodab Kaido Kirst siiski lõigatud võsa hakkpuiduna linna katlamajale müüa. “Kui muidu ära anda, siis võetakse kindlasti vastu, aga natuke tahaks kütuserahagi tagasi saada,” sõnas Kirst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 434 korda, sh täna 1)