Meeli ja Mati Auväärti Koolielu talu õpetab ilu

Foto: Irina Mägi

Foto: Irina Mägi

Kuigi pererahvas arvab, et suur osa looduslikust aiailust on lootusetult läinud koos suvega, võtab Nautse Koolielu meid septembri lõpus vastu vägagi mitmekesiste värvide ja vormidega.
“Me ostsime selle maja 1986. Sisse koliseme järgmise aasta kevadel. Oleme seda kõike siin jõudumööda ja oma käe järgi sättinud,” räägib perenaine Meeli, kui on külalised köögilaua taha istutanud.
Mati ütleb selle kodu ajaloolise ülevaate hakatuseks, et kõik sai alguse soovist omaette elama hakata. “Minu sünnikodus oli hästi palju rahvast koos, meil endil oli siis juba kaks last olemas ja paar nädalat pärast Nautsesse kolimist sündis noorim tütar Liina.”

Mis see oli, millega Koolielu toona noore pere ära võlus, jääb ilmselt sõnadesse panemata ja ainult pererahva enda teada. Vana koolimajaosa oli elamiskõlblikkuse mõttes “null”. Eelmine perenaine Liidia Karjane oli seda kasutanud peamiselt puukuuri ja pudelite hoiupaigana. Ega see enamaks kõlvanudki. Lauad olid kohe muldpõranda peal, ahju ei olnud. Lagi oli hästi madalal, kohe ukse kohal. “Täielik sara!” on Meeli ilmekas hinnang. Elamiseks sobisid vaid suur tuba ja tibatillukesed köök ja magamistuba, mis nüüd kahekesi kokku moodustavad praeguse köögi.

Liidia mees oli sõtta jäänud ja kuna neil lapsi polnud, pani hoone temalt pärinud vend selle müüki. “Kolhoosil oli siis eesostuõigus ja meie saime selle maja osta omakorda juba kolhoosi käest.” Hea, et niigi läks, sest sel ajal oli saadaval majade valik Muhus õige kasin.

“Esialgu oli siin muidugi võõras, ikka suure tee ääres ja tihedam küla ja müra ka… Aga inimene harjub kõigega. Seni pole me kahetsenud,” arvab Mati, kuid lisab kohe, et ilmas on ju kenamaid kohti küll. “Olen vahel mõelnud, et vanas eas võiks elada kuskil järve ääres, kus oleks oma paat ja puha…” Seni ei viita küll miski sellele, et too unistus või uitmõte võiks lähitulevikus reaalsema kuju võtta.

Loe edasi Oma Kodu talvenumbrist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 889 korda, sh täna 1)