Kaevud jäävad kuivaks (2)

TÜHJA KAEVU VEEREL: Laimjala valla Randvere küla elanikud Veljo Mets ja Hilda Puss Laasu talu tühjaks jäänud šahtkaevu ääres. Foto: Tambet Allik

TÜHJA KAEVU VEEREL: Laimjala valla Randvere küla elanikud Veljo Mets ja Hilda Puss Laasu talu tühjaks jäänud šahtkaevu ääres. Foto: Tambet Allik

Madala põhjaveetaseme tõttu tühjaks jäänud kaevud sunnivad inimesi vallavalitsuselt abi küsima.

“Hädalisi tuleb muudkui juurde ja mure on täitsa olemas,” ütles Laimjala vallavanem Vilmar Rei, kelle sõnul on vallamajas veepuudust kurtmas käinud juba 5–6 elanikku.

Elanikele vastu tulles on Laimjala vallavalitsus loonud vallakeskuses ühisveevärgi veetrassil võimaluse võtta joogivett, millel inimesed autodega järel käivad. Vett saadakse ka naabri käest, vallal endal vee laialikandmise võimalus puudub.

Laimjala valla Randvere elanik Salme Kallas ütles, et ta ei saa vähese veevaru tõttu pesupesemisega riskida, sest tuleb hoida joogiveevaru. Viimased kaks kuud on Salme Kallas saatnud musta pesu pesemiseks sõbranna juurde Audlasse.

Randvere küla Matsi talu noorperemees Veljo Mets rääkis, et külas on peaaegu kõik kaevud kuivad ja nii kurba olukorda pole olnud vähemalt mitukümmend aastat. Talusse, kus alaliselt elab vaid peremees üksi, tuuakse vett Laimjalast 40-liitrise nõuga. Samas olukorras on enamik Randvere küla elanikest.

Veljo Mets ütles, et edasiste probleemide ärahoidmiseks tellis ta kaevupuurijad ja laseb teha puurkaevu.

Valjala vallavanem Aare Martinson ütles, et nende valla elanikud otse vallamajas kurtmas pole käinud, kuid esmaspäeval arutab ta ühe majapidamise veeprobleemi. “Tean ka omast käest, et kaev pole kunagi vastu talve nii madala veetasemega olnud kui sel aastal,” sõnas Martinson.

Kui nõukogude võim organiseeris aastakümneid tagasi madala veetaseme korral küladesse vett vedama tsisterniga auto, siis praegu pole sellist paakautot Martinsoni sõnul kuskilt võtta. “Kasutaks sellist võimalust heameelega, sest see lahendaks olukorra mitmel puhul,” märkis vallavanem.

Praegu loodab Valjala vald veemurede lahendamisel eelkõige elanike solidaarsusele ja heanaaberlikele suhetele. “Kui kuivus kaevudes jääb tõesti pikemalt kestma, siis võib päevakorda tulla sügavamate puurkaevude rajamine salvkaevude asemele,” rääkis vallavanem, kelle sõnul ostetakse praegu vajadusel ka pudelivett ning vett saab tuua ka karjafarmidest.

Kungla külavanem Kert Kreem kinnitas, et nende külas on elanikud hoolivad ja vajadusel abistavad üksteist. “Sel suvel oli probleem väiksem, aga 2013. aasta suvel, kui veeta oli kolm majapidamist, meil tõesti naabrid aitasid vanemaid inimesi,” lausus Kreem.

Torgu vallavanem Tiit Põld rääkis, et suve lõpul oli seis mõnes külas päris kriitiline, aga õnneks läks sügisel vihmasemaks ja praegu saab hakkama. “Vajadusel tuleb leida võimalus, et inimestele vett vedada,” sõnas Põld.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 271 korda, sh täna 1)