“Katuseraha” jagub siia ja sinna (15)

RÕÕMSAD: Eile puuetega inimeste koda eile hoogsalt jõulurüüsse sättinud vabatahtlikul Lille Randmal, sotsiaaltöötajal Juta Levinil ja Saaremaa pimedate ühingu juhil Anneli Lõhmusel on peagi põhjust rõõmustada uue invabussi üle. Foto: Tambet Allik

RÕÕMSAD: Eile puuetega inimeste koda hoogsalt jõulurüüsse sättinud vabatahtlikul Lille Randmal, sotsiaaltöötajal Juta Levinil ja Saaremaa pimedate ühingu juhil Anneli Lõhmusel on peagi põhjust rõõmustada uue invabussi üle. Foto: Tambet Allik

Eesti tuleva aasta riigieelarve regionaalsete investeeringute eraldistest on Saaremaale tulemas toetusi ligi 200 000 eurot. Väiksemad toetused jäävad 3000 euro piiresse, suurim on 35 000 eurot.

Selle suurima toetuse riigieelarve regionaalsetest investeeringutest – 35 000 eurot invasõiduki ostmiseks – saab Saaremaa puuetega inimeste koda. Koja juhataja Veronika Allas tõdes, et kuna otsus invabussi tarbeks raha eraldamise kohta tuli üsna ootamatult, ei oska ta uuest tarvilikust sõiduriistast lähemalt rääkida enne, kui see lõpuks hangitud on. Eile ei osanud ta ka öelda, kas eraldatud summast piisab või oleks raha veel juurde tarvis. “Kuna oleme mittetulundusühing, siis võrdub meie enda poolt pandav rahasumma praegu nulliga. Aasta lõpp on käes ning projektid ja lepingud lõppenud,” märkis ta.

Samas on üks mis kindel, et spetsiaalset bussi, mis võimaldaks ka ratastoolide ja lamajate transportimist, on puuetega inimeste kojal vaja. “Kindlasti on, kuna sellist transporti küsitakse meilt,” tähendas Allas.

Kuidas täpsemalt bussiga edasi toimetatakse, selgub Veronika Allase sõnul siis, kui toetusotsus on käes ja transpordivahend olemas. “Kindel on see, et koostöö valdadega muutub seoses töövõimereformi käivitamisega järjest tähtsamaks ning puudega inimestele liikumisvõimaluste loomine on üks peamisi eesmärke.”

Üks suuremaid toetusi maapiirkonna jaoks tuleb Kõljalga sealse külaseltsi maja rekonstrueerimiseks. Pihtla vallavanema Jüri Saare sõnul on nad õnnelikud, et Kõljala külaseltsi tegemisi on Toompeal märgatud. “Omavahenditest on selts rajanud suvel aktiivset kasutust leidva külaväljaku. Talvised pikad õhtud on aga sisustamata,” nentis Saar.

Samas on vallavanema sõnul Kõljalas aastaid tühjalt seisnud nõukaaegne lasteaed. “Pärast Kaali koolimajja uue lasteaia rajamist andis vallavalitsus endise lasteaiahoone külaseltsi kasutusse,” rääkis Jüri Saar, lisades, et praeguseks on hoone katus remonditud, aknad vahetatud, maja on soojustatud ja köetud. Kavas on aga rajada töötoad nii naistele kui ka meestele ning ühtlasi korrastada olmeruumid.

Kõljala külaseltsi juht Silje Vaik ütles, et Kõljala vana lasteaed toimib seltsimajana juba 15 aastat. Maja ühes tiivas tegutseb käsitööring, sisustatud on kangakudumisruum, ent ruumid iseenesest olid halvas seisus. “Nende korda tegemist alustasime aasta alguses. Leader’i toetusega tegime korda saali põranda, saali seinte ja lae ning fuajee ja WC-de remonti toetas vald,” loetles Vaik.

Toetus on tema sõnul väga oodatud ja kulub sisetöödeks. Välisfassaadi soojustamiseks sellest ei jagu. “Soojustuse jaoks taotleme 34 000 eurot mõnest fondist.”

Töödega on plaanis alustada 2015. aasta jaanuaris, valmis loodetakse kõik saada Pihtla valla küladepäevaks, mis toimub Kõljala külaplatsil 6. juunil.

Kui mainitud sai, et suurim, rahvakeeli ka katuserahaks nimetatud toetussumma on sedakorda 35 000 eurot, siis suuruselt järgmine toetus on vaid 5000 euro võrra väiksem – 30 000 eurot. See summa eraldatakse Saarte mängude assotsiatsioonile, et Saaremaa saaks tuleval aastal Saarte mängudel Jersey saarel kenasti esindatud.

Väikseima, 3000 euro suuruse toetuse saajaid on kolm. Selline summa läheb merekultuuri seltsi maja renoveerimiseks, Kahutsi maalinnal muusikaürituse korraldamiseks ja Muratsi sadamahoone projekteerimiseks.

Saare maakonda tulevad summad

Lümanda põhikooli trepitõstuki soetamine ja
paigaldamine
10 000
Kahtla lastaed-põhikooli lasteaia
rühmaruumide renoveerimine
5000
Muhu põhikooli staadioni remont 5000
Salme põhikooli poiste tööõpetusklassi inventari soetamine 5000
Kaarma pastoraadi renoveerimine 7000
Kärla kiriku renoveerimine 5000
Saaremaa esindamine Saarte mängudel 2015 Jersey saarel 30 000
Merekultuuri seltsi maja renoveerimine 3000
Kahutsi maalinnal muusikaürituse korraldamine 3000
Kõljala külaseltsi maja rekonstrueerimine 17 000
Jööri külamuuseumi laste mänguväljaku ehitus 5000
Orissaare lasteaia ventilatsioonisüsteemi väljaehitamine 5000
Muratsi sadamahoone projekteerimine 3000
Muhu merepääste seltsi Pöide piirkonna
päästevarustuse kaasajastamine
5000
Projekti tellimine õliküttekatelde sulgemiseks ja
taastuvenergial töötavate katlamajade rajamiseks
Pöide valla hoonetes
5000
Lääne-Saare valla külaseltside päeva läbiviimine 4000
Ruhnu raamatukogu kanalisatsioonitrassi väljaehitamine 4000
Kuressaare lossipargi mänguväljaku rajamine 5000
Sotsiaalkorterite remont Kõrkveres 7000
Kuressaare Haigla SA-le sünnitusvanni
hankimine ja paigaldamine
10 000
Kihelkonna hooldekodu rekonstrueerimisprojekti
koostamine
5000
Saaremaa puuetega inimeste koja invasõiduki soetamine 35 000

Allikas: rahandusministeerium

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 426 korda, sh täna 1)