40 päevaga 2900 miili ja 33 sadamat (1)

KURSS MADEIRALE: Roomassaare jahisadama kaptenil ja Saarte Liinide jahisadamate ülevaatajal Meelis Saarlaiul kulus jahtlaeva Sylvia roolis Roomassaarest Madeirale purjetamiseks 40 päeva. Foto: Tambet Allik

KURSS MADEIRALE: Roomassaare jahisadama kaptenil ja Saarte Liinide jahisadamate ülevaatajal Meelis Saarlaiul kulus jahtlaeva Sylvia roolis Roomassaarest Madeirale purjetamiseks 40 päeva. Foto: Tambet Allik

“Ilusad asjad tulevad kuidagi ootamatult,” tunnistab Roomassaare sadama kapten Meelis Saarlaid, kellele täiesti ootamatult helistas ühel septembripäeval Eestimaa omaaegseid tuntumaid tipp-purjetajaid Aare Kööp, öeldes, et tal on Madeirale purjetamiseks vaja kogenud tüürimeest.

Kogenud tüürimees on Meelis Saarlaid kahtlemata. Kui viisteist aastat tagasi oktoobris startis jahtlaev Lennuk Piritalt seitsmeliikmelise meeskonnaga ümbermaailmareisile, siis järgmise aasta veebruaris ühines laevaperega ka saarlane Meelis Saarlaid.
Nüüd siis tänavu oktoobris võttis Saarlaid purjede all ette teise pikema merereisi – Roomassaarest Madeirale. “Võib-olla enne merereisi mingi eelaimus kuklas tiksus. Vahetasin oma passi ära, mille kehtivus hakkas lõppema, ja samuti ID-kaardi, mõeldes, et mine tea, äkki avaneb lähiajal võimalus välismaale sõita. Atlandile purjetamisest ei teadnud ma siis veel midagi,” räägib 14 aastat tagasi ookeanitormides karastunud Meelis Saarlaid.

Kas võtsid Aare Kööbi pakkumise kohe vastu?

Algul ma pakkusin talle mitut meest. Ta jäi kuidagi vaikselt kuulama ja siis ütles oma tagasihoidlikul toonil, et pakkumist tehes mõtles ta mind. No jah, Roomassaare jahisadamas, kus ma iga päev ülevaatajana töötan, oli hooaeg lõppenud. Väljasõit oli planeeritud 1. oktoobrile. See mulle sobis. Kodus mõisteti minu soovi ka ja nii ma oma nõusoleku andsin.

Jaht startis küll Tallinnast, aga mina astusin pardale Roomassaares.

Teadupärast oli Lennuk 44 jalga pikk. Kui suur oli jahtlaev, millega seekord ookeanile purjetasid?

Jahtlaev Sylvia on 43 jalga pikk. Nii pikka jahti peetakse üsna toekaks aluseks. Lennukist on ta vaid 30 sentimeetrit lühem. Alustasime Roomassaarest nelja mehega. Üks neist astus Klaipedas maha, puhkus sai otsa. Edasi jätkasime kolmekesi Prantsusmaale purjetamist. Le Havre’ist Lissabonini purjetasime Aarega kahekesi. Lissabonist saime ühe sõbra punti ja kolmekesi jõudsime Madeirale.

Kahekesi päevaseid ülesõite teha pole probleem, aga Lissabonist Madeirale purjetamiseks kulub kolm ööpäeva. Siis on hea, kui pardal on kolm meest, veel parem kui neli.

Edasi  loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 842 korda, sh täna 1)