Ühendajad saavad Lääne-Saare vallas alustatud tööd jätkata (7)

VÕIT: Reformierakondlased said pühapäeval Nasva klubis võidu puhul vahuveiniklaase kokku lüüa. Foto: Raul Vinni

VÕIT: Reformierakondlased said pühapäeval Nasva klubis võidu puhul vahuveiniklaase kokku lüüa. Foto: Raul Vinni

Lääne-Saare valla volikogu valimistel sai üsna ülekaaluka võidu Reformierakond. Koalitsiooniläbirääkimised valimisliiduga Ühtne Vald algasid juba eile.

“See tõestab, et me oleme ajanud õiget asja,” ütles ainsana isikumandaadi saanud Kaarma vallavanem Andres Tinno. Kõik kandideerinud vallavanemad ja volikogu esimehed jätkavad ühendvalla volikogus ja suure tõenäosusega ka koalitsioonis.

Partnerid sobivad

Andres Tinno tegi 134 häälega valimiste parima tulemuse. “Ainus isikumandaat ei jäta mulle teist võimalust,” ütles Tinno Saarte Häälele pühapäeva õhtul Nasva klubis vahetult pärast valimistulemuste selgumist. Jutuks oli vallavanema koha vastuvõtmine, kui talle seda pakutakse.

Tinno sõnul tähendab vallajuhtide edu valimistel, et nad on usaldushääletuse läbinud. Esiteks valdade ühendamise kontekstis ja teiseks Suur-Saaremaa tekkimise osas. On ju Saaremaa ühendamine üheks omavalitsuseks ka Lääne-Saare ühendajate laiem eesmärk. Koostöö kohta valimisliiduga ütles Tinno, et tema ei näe küll põhjust partnereid vahetada.

Sama märkis ka Urmas Lehtsalu, kes kinnitas Saarte Häälele, et eile juba vesteldi. Oma valimistulemusega oli Lehtsalu rahul, samamoodi võis tema sõnul üldjoontes rahule jääda ka valimisliidu tulemusega.

Kõik kibelevad

Esimesena reageerisid valimistulemustele sotsid, kes saatsid välja pressiteate, milles väljendati valmidust asuma valitsema ja koalitsiooni moodustama. Sotsidest parima tulemuse, 59 häält, saavutanud Maidu Varik arvas siiski, et praegune koalitsioon jätkab. “Tulemuste põhjal oleks üllatav, kui ühendvalda ei asuks juhtima senine Kaarma valla võimukoalitsioon. Ülejäänud saavad järgmiste valimisteni kosuda,” ütles Varik.

IRL-i esinumber Taavi Kurisoo, kes ise volikogu ukse taha jäi, ütles saavutatud ühe koha kohta “keskmine tulemus”. “Loomulikult oleme huvitatud sarnaseid väärtusi tunnistavate jõududega koostöö tegemisest. Lähipäevadel saab selgust,” sõnas Kurisoo. Saarte Häälele teadaolevalt on teistesse nimekirjadesse kuulunud otsinud kontakti nii Reformierakonna kui ka Ühtse Vallaga.

Uue valla volikogu esimene istung peaks toimuma veel sel nädalal.

Kaarma, Kärla ja Lümanda valla jaoskondades oli valimisaktiivsus 40,9 protsenti. Hääletamas käis 2336 inimest.

Reformierakond kogus parimana 948 häält (40,7%), seega võtavad nad 19-liikmelisest volikogust 8 kohta. Teise koha sai valimisliit Ühtne Vald, kelle saagiks jäi 24,7% (575) häältest ja viis kohta volikogus. Sotsiaaldemokraadid tegid kolmanda tulemuse 15,1 protsendiga (352 häält), mis annab neile volikogus kolm kohta. Keskerakond sai 10,4 protsenti häältest (243), millega nad saavad volikogusse saata kaks oma esindajat. IRL sai ühe volikogu koha, selle tõi neile 8-protsendine saak 187 häälega. Üksikkandidaat Olev Ait sai 0,9 protsenti häältest (22) ja volikogusse ei pääsenud.


 

Valimised olid rahulikud

Saarte Hääl käis valimistepäeval läbi kõik jaoskonnad ja kuulis uue valla kohta igasuguseid arvamusi. Kaarma koolimajas hääletamas käinud Andi arvas, et äkki on see ikka üks jama, ja tundis muret, kuidas nüüd nende aadressidega jääb.

Madis Kärlalt ütles, et tähelepanu tuleb pöörata just valla ääremaadele. Kui need hätta jäetakse, on kõige halvem. Eha ja Otto Sõmeralt olid uue valla suhtes aga lootusrikkad. “Ikka edusamme ootame,” kinnitas Otto.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 169 korda, sh täna 1)