Me hoolime, aga ei märka (2)

 Kuressaare politseijaoskond korraldas koostöös Saaremaa ühisgümnaasiumi, Kuressaare gümnaasiumi ja Kuressaare Vanalinna kooli õpilasesinduse liikmetega nende koolide juures kolmel novembrihommikul helkuriaktsiooni.

Kontrolliti, kas kooli tulevatel õpilastel, õpetajatel, töötajatel ja lapsevanematel on helkur ikka olemas. Kel helkur puudus, sai selle politseiametniku või õpilasesinduse liikme käest. Kel helkur olemas oli, sai kiita või vajadusel soovituse riputada helkur madalamale või õigele (paremale) poole.

Helkurikandmise kohustus tuleneb liiklusseadusest ning pimedal ajal on see hädavajalik enda nähtavaks tegemiseks.

Laste reaktsioon helkurikontrollile oli mõistev – kel helkurit ei olnud, tunnistasid oma eksimust ja võtsid pakutud helkuri vastu.

Helkurit mittekandvate täiskasvanute suhtumine üllatas politseiametnikke aga kõige enam. Täiskasvanutel, kes peaksid noortele eeskujuks olema, oli helkuri mittekandmise väljavabandamiseks märksa enam põhjuseid. Kurb on ka see, et helkuri taskust väljavõtmine meenus inimestele alles pärast pikka jalutuskäiku koolini, kui nad politseiametnikke märkasid. Helkuri kandmise eesmärk ei ole aga selle politseinikule näitamine, vaid see, et teha end pimedal ajal liikudes nähtavaks. Leidus ka lapsevanemaid, kes püüdsid koos lapsega leida koolimajja teist sissepääsu, et vältida märkuse saamist.

Kolme päeva jooksul jagati välja 745 helkurit, seega oli iga kooli juures veidi alla poole kooli saabuvatest õpilastest, õpetajatest, lapsevanematest ja töötajatest liikluses kaitsetud, raskesti märgatavad.

Ehmatavatest tulemustest hoolimata ei karistatud nende päevade jooksul kedagi. Edaspidi suhtub Kuressaare politseijaoskonna patrullitalitus helkuri mittekandmisse tõsisemalt. See tähendab, et edaspidi kaasneb lisaks politsei antavale helkurile ka isiku vastutusele võtmine liiklusseaduse rikkumise eest.

Lapsevanemad! Laps on pimedal ajal liikluses helkurita raskesti märgatav ja seetõttu kaitsetu. Usun, et iga ema ja isa ootab õhtul oma last koju ja vastupidi – laps oma vanemaid, seega varustage kõik pereliikmed helkuritega ja kandke neid.

Autojuhtidele panen südamele, et avades autoukse ja astudes oma sõidukist välja, olete kohe jalakäijad ja teile kehtivad samad nõuded, mis jalakäijatelegi. Seega olenemata sellest, kui pikk maa on pärast autost väljumist sihtkohani, peab helkur helkima. Helkur ei küsi, mis sul seljas on ja kas ta sinu stiiliga kokku sobib – tema eesmärk on kaitsta sind ja sinu lähedasi.

Minna Raun
Kuressaare politseijaoskonna noorsoopolitseinik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 148 korda, sh täna 1)