Ettevõtte sõiduauto maksustamisel on uus kord (1)

Foto: Sander Ilvest

Foto: Sander Ilvest

1. detsembrist kehtib kord, millega piiratakse sõiduauto ning selle jaoks kaupade ja teenuste ostmisel makstud käibemaksu mahaarvamist.

Kui ettevõtluseks ostetud sõiduautoga tehakse ka erasõite, on käibemaksu mahaarvamise piirang 50%, hoolimata sellest, millises mahus erasõite tehakse. Muudatuse eesmärk on sõiduautode kasutamist õiglasemalt maksustada. Samuti peaks see suurendama laekumist riigieelarvesse.

Maksu- ja tolliameti Kuressaare teenindusosakonna büroojuht Olev Martinson (fotol) tõdes, et praktikas juurdumiseks võtab see järjekordne uus asi ikkagi veidi aega. Seega saab konkreetsetele küsimustele lahendusi leida tegelikult alles töö käigus.

Laias laastus tähendab uus kord Martinsoni sõnul seda, et käibemaksuseaduses sätestati täpne sõiduauto mõiste, millele hakkavad kehtima sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangud. Ta selgitas, et sõiduautoks käibemaksuseaduse tähenduses loetakse nn M1-kategooria sõidukit, mille täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja milles lisaks juhiistmele ei ole üle kaheksa istekohta.

Olev Martinsoni sõnul rakendatakse käibemaksu mahaarvamise piirangut sõidukitele, mis on soetatud nüüd, pärast tänavust 1. detsembrit. “Piirang tähendab eelkõige seda, et ettevõtluses kasutatava sõiduauto soetamisel või kasutamislepingu alusel kasutamisel saab käibemaksu maha arvata mitte rohkem kui 50 protsenti,” tähendas Martinson. Samuti rakendub see piirang sõiduauto tarbeks kaupade soetamisel ja teenuse saamisel, seda ka juhul, kui sõiduauto ise on soetatud enne 1. detsembrit.

Sõiduki soetamiselt ning sõiduauto tarbeks kaupade ja teenuste soetamiselt võib seejuures käibemaksu maha arvata täies ulatuses, kui sõiduautot kasutatakse eranditult ettevõtluseks. Selle tõendamiseks sobib Martinsoni sõnutsi kõik, mis seda ka tegelikult tõendab. “Tõenditeks võivad olla käibemaksukohuslase kehtestatud sõiduauto kasutamise ja töövälisel ajal garažeerimise kord, sõidupäevik, sõiduautosse paigaldatud GPS jne,” loetles ta.

Martinsoni sõnul võib öelda, et eelmise aasta lõpu seisuga oli Eestis 35 053 juriidilist isikut omaniku või vastutava kasutajana, kellel oli 88 000 sõiduautot. Kokku deklareeris 2013. aastal aga ettevõtte vara mingisugust erakasutusse andmist 4640 ettevõtet. Rahandusministeeriumi andmetel on Eesti ettevõtete autode erakasutus ligikaudu 60%.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 729 korda, sh täna 1)