Kaks aastakümmet on merekultuuri selts saarlasi ühendanud

TÄNUKIRJAD OOTAVAD ÜLEANDMIST: Saaremaa merekultuuri seltsi esimees Rein Sepp on valmis aktiivsematele lilled ja tänukirja kätte andma. Foto: Paul Mardi

TÄNUKIRJAD OOTAVAD ÜLEANDMIST: Saaremaa merekultuuri seltsi esimees Rein Sepp on valmis aktiivsematele lilled ja tänukirja kätte andma. Foto: Paul Mardi

Meri ühendab ja meri lahutab, teab rannarahvas. Saaremaa merekultuuri seltsi liikmed on kahe aastakümne vältel kogenud selle tõekspidamise esimest poolt.

Kadripäeval 20 aastat tagasi loodud Saaremaa merekultuuri selts pidas laupäeval Kuressaares oma väärikat sünnipäeva. Mereajaloolase Bruno Pao mõttest sündinud selts on järjepidevalt saarlasi merele lähendanud.

“Merekultuuri aluseks on inimene, paat ja laev,” kirjutab Saaremaa merekultuuri seltsi asutaja ja seltsi esimene esimees Bruno Pao laupäeval esitletud raamatus “Mere kütkes”.

Värske trükise esitlus oli vaid üks osa laupäevasest pidulikust pärastlõunast Meedla kojas. Seltsi esimees Rein Sepp võttis kakskümmend tegevusaastat oma peokõnes kokku, öeldes, et selle aja sisse mahub lugematu arv koosolekuid, kus seltsi liikmeile on esinenud merenduse asjatundjad. Ammugi on traditsiooniks saanud iga-aastased ekskursioonid, sealhulgas välisriikidesse, niisamuti ka kevadised kokkusaamised seltsi liikme Ülo Roosi merelises dendropargis.

Seltsi liikmete ideest sündisid Kuressaare merepäevad, mis on laienenud Saaremaa merenädalaks. Rein Sepp meenutas seltsi algatatud merelaulude võistlust “Vesikaare tuul”, mis oli üheksakümnendate teises pooles populaarne nii muusikute kui ka publiku hulgas.

Kaks aastakümmet on püsinud sõprussidemed Uusikaupunki mereajaloo ühinguga. Selle ühingu esimees Matti Jussila on saarlasi mitu korda oma kodulinnas võõrustanud ja käinud ise seltsil külas Saaremaal. Ümmarguseks tähtpäevaks saatis ta saarlastele Soomest palavaid tervitusi.

Eelseisvast kõneldes rõhutas Rein Sepp kirjaniku ja laulude looja Albert Uustulndi monumendi püstitamist ja seltsile kasutada antud hoone sisustamist. Reisidest on merekultuuri selts järgmisena sihikule võtnud Norra külastamise.

SMKS-i 18-aastase tütarseltsi Salava ettevõtmistest andis ülevaate seltsi esimees Urve Vakker. Lääne-Saaremaal tegutsev Salava on Saare maakonna üks aktiivsemaid seltse. Peatselt kuulutab Salava välja aasta merelise teo. Laupäeval ei tihanud Urve Vakker seda veel öelda. “Kui tuleb õige aeg, siis anname teada,” lubas ta.

Pidupäeva puhul õnnitlesid ja laususid Saaremaa merekultuuri seltsile tunnustussõnu paljud külalised, sealhulgas Kuressaare abilinnapea Madis Kallas, Saarte Liinide ja Saaremaa merispordi seltsi esindaja Meelis Saarlaid, Kuressaare merepäevade korraldajad Reet Truuväärt ja Maris Rebel jt. Seltsi vanim liige, Sõrvest pärit Leida Undrest rääkis, kuidas meri on mõjutanud nii tema kui ka ta pere elukäiku ja meenutas, kuidas temast seltsi liige sai.

Tänukirja võttis seltsi esimehelt Rein Sepalt vastu mitukümmend aktiivset SMKS-i ja Salava liiget.

Akordionipaladega hoidis peomeeleolu üleval endine meremees, seltsi liige Uno Käärid. Peolauda kaunistas nägus ja maitsev juubelitort.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 364 korda, sh täna 1)