Õpilasteadlased vallutasid SÜGi (1)

Ligi 70 osalejaga Saaremaa miniteaduspäevadel tutvustavad koolinoored oma uurimusi, mille teemad ulatuvad “seinast seina”: toas peterselli kasvatamisest õdede-vendade suhete, maakoolide hääbumise ning Käku muistse sepikoja leidude konserveerimiseni.

Eile alanud miniteaduspäevad tõid Saaremaa ühisgümnaasiumisse teadushuvilised noored üle Eesti, et oma uurimistöid esitleda, teiste ettekandeid kuulata ja töötubades osaleda.

Miniteaduspäevade koordinaatori Indrek Peili sõnul on ettekande tegijaid ja nende juhendajaid kokku ligi 70, neist enamus esindab Saare maakonda.

Peili sõnul on miniteaduspäevadele natuke mõju avaldanud käimasolev haridusreform. “Näiteks algusest saadik meiega õpilasuurimuste alal koostööd teinud Tartu Descartes`i lütseumi gümnaasiumiosa kaotati ära,” tõdes Peil. “See, et vahvaid töid on veidi vähem, annab natuke tunda.”

See-eest osaleb tänavusel ettevõtmisel esmakordselt Tartu uus kool, Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium, ja Nõo reaalgümnaasium. Varasemast rohkem on õpilasteadurite seas põhikooli 5.-6. klassi poisse-tüdrukuid.

Saare maakonna koolidest olid miniteaduspäevadel esindatud peale SÜGi Kuressaare gümnaasium ja Lümanda põhikool.

Indrek Peil tõstis SÜGi tööde seas esile 6. klassi õpilaste Mariliis Alberti, Jolana Kaljuranna, Triinu Eliise Põllu, Karl ja Artur Kübarsepa, Vootele Metsa, Devon Lopi ja Joonas Prii uurimust “Kuidas meie peres lugema õpiti”.

“See on üks huvitav ja armas teema,” leidis Peil.

Autorite endi hinnangul andis uurimistöö suurepärase võimaluse veeta oma vanematega ja vanavanematega kvaliteetaega, kuulata põnevaid lugusid ja sirvida perekonnaalbumit.

SÜGi 6. klassi tüdruk Mariliis Albert oli uurinud pärandkultuuriväärtusi Pihtla vallas Sutu külas ja selle lähistel.

KG üheteistkümnendik Kristina Liiv oli võtnud luubi alla õdede ja vendade vahelised suhted ja omavaheliste probleemide lahendamise.

“Juurdlesin sügavamalt ka oma suhteid enda vendadega ning püüdsin paremini tunnetada seda seletamatut sidet, mis on laste ja vanemate ning ka õdede-vendade vahel,” kirjutas Liiv.

Läbiviidud uuringust selgus, et tülisid on õdede-vendade vahel üsna palju, samas tõdes autor, et vanemaks saades suhted paranevad ja üksteist väärtustatakse rohkem.

KG 11. klassi neiu Johanna Maripuu teema oli müstiline déjà vu – sellega seonduvad nähtused ja inimeste teadmised sellest. Teine üheteistkümnendik Meeri Martinson huvitus muusika mõjust erivajadustega lastele. KG abiturient Kairi Ansper aga uuris, mida arvavad Leisi keskkooli õpilased oma kodukohas edasiõppimise väljavaadetest. Ansper oli oma töö pealkirjastanud “Maakoolide hääbumine”.

Täna saavad noorteadlased Anglas toimuvates töötubades oma kätega teha puu- ja dolomiiditööd.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 340 korda, sh täna 1)