Mara ja Kratt kolivad Vilsandil oma pessa (1)

KAITSEÜLIKOND SELGA: Advokaat Maria Mägi-Rohtmets aitab saarevanemal Neeme Rannal ülikonda seljast võtta. Paremal ajakirjanik Indrek Rohtmets. Foto: Irina Mägi

KAITSEÜLIKOND SELGA: Advokaat Maria Mägi-Rohtmets aitab saarevanemal Neeme Rannal ülikonda seljast võtta. Paremal ajakirjanik Indrek Rohtmets. Foto: Irina Mägi

Eile keskpäeval avati Vilsandi saarel pidulikult hooldustööde masinate garaaž, mille saareelanikud on poeetiliselt Krati pesaks ristinud. Avarasse hoonesse mahuvad kenasti multifunktsionaalsed mehhanismid Kratt ja Mara, lisaks mitut liiki päästevahendid.

Mitut funktsiooni täitva võimsa mehhanismi ristis Kratiks vilsandlane Jaan Tätte. Teisele, enam-vähem samasugusele riistapuule panid saareelanikud nimeks Mara. Seega võiks uut ehitist teisisõnu ka Marakratiks kutsuda.

Vastavatud hoone katusel on pilkupüüdvaks olendiks kukk – veerandsaja kilone vasest kunstiteos, mille meisterdas kunstnik-sepp Nils Hint, kirjanik Aadu Hindi lapselaps. Hoone projekteerisid Emil Urbel ja Ainar Luik.

Peaehitajaks oli Kuressaare Ehitus. Alltöövõtjaid oli neli. Põhiraskus lasus Saare Erekil.

Krati pesa avamisel tänas Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam suure vaeva nägijaid: Neeme Truumeest Kuressaare Ehitusest, Mehis Kallast Saare Erekist, projekteerijaid, alltöövõtjaid ja rahastajaid.

“Meil neid mehhanisme on, mis varju vajavad. See ehitis näitab, kuidas riik ja omavalitsus saareelanikest hoolivad. Maksumuseks kujunes ligi 90 000 eurot, millest valla osa on 15,1 protsenti. Tänu saarte programmi rahastusele võime täna saavutusest rõõmu tunda,” märkis vallavanem Raimu Aardam.

Siseministeeriumi regionaalarengu osakonna juhataja Priidu Ristkok rõhutas, et igal aastal panustatakse väikesaarte programmi kaudu väikesaarte elu edendamiseks enam kui 600 000 eurot. “Viimase nelja aasta jooksul on Vilsandi arenguks riik eraldanud üle 400 000 euro. Loodan, et siit pesast saavad alguse kõik need asjad, mis aitavad saart korras hoida ja veel ilusamaks teha ning nüüdsest saate ennast veel turvalisemalt tunda,” toonitas Priidu Ristkok, kinkides maja haldajaile Eesti lipu.

Neeme Truumees Kuressaare Ehitusest kinkis vilsandlastele hoone sümboolse võtme. Eelnevalt oli ta ehitusfirma poolt majja paigaldanud soojapuhuri, mis eilseks oli ruumi kenasti soojaks kütnud.

Põlisvilsandlaste ja Saarte Kogu nimel tänas ehitajaid ja kõiki asjaajajaid Arvo Kullapere. Häid sõnu vastavatud hoone tegijaile ütlesid ka Vilsandi ajaloolise päästejaama paadikuuri taastanute nimel Indrek Rohtmets, Vilsandi energiamaja perenaine Monika Salu, saarevanem Neeme Rand jt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 817 korda, sh täna 1)