Saarlaste keskmine palk on üks Eesti viletsamaid (15)

PrintVaatamata igas kvartalis kasvanud keskmisele kuu- ja tunnipalgale on Saare maakond tänavu olnud nende näitajate osas edetabeli viimaste seas.

Statistikaameti avaldatud andmed näitavad, et Saare maakonna tänavune keskmine brutokuu- ja brutotunnipalk ning tööjõukulu on Eesti maakondade seas madalamaid.

“Nii see paraku on, et meie palk kipub ikka seal madalamate seas olema,” tõdes maksu- ja tolliameti Kuressaare teenindusbüroo juhataja Olev Martinson. “Eks see on stabiilselt kogu aeg seal tabeli teises pooles püsinud.”

Tema sõnul sõltub palju sellest, kus meie maakonna inimesed tööl käivad. “Tallinna ettevõtetes töötades peaks palk kõrgem olema, samas meie oma maakonna ettevõtetes on see väiksem,” lausus Martinson. “Miks aga näiteks hiidlaste keskmine palk kõrgem on kui saarlaste oma, ma küll põhjendada ei oska.”

Selle aasta esimese kvartali keskmise brutopalga edetabelis jagas Saare maakond Valgamaaga – mõlemal 751 eurot – tagantpoolt kolmandat-neljandat kohta. Esimesel kohal oli Harjumaa 1090 euro ja viimasel kohal Jõgevamaa 701 euroga. Hiidlaste keskmine palganumber oli saarlaste omast märgatavalt kõrgem, 803 eurot.

II kvartalis kuulus saarlastele 780 euroga tagantpoolt kolmas koht. Taas oli tabeli liider Harjumaa 1146 euroga, viimane aga Valga maakond 770 euroga. Hiidlaste keskmine brutopalk oli 967 eurot.

See-eest III kvartalis paranes saarlaste positsioon märgatavalt: 809 eurot tagas meie maakonnale kuuenda koha. Juhtis Harjumaa 1100 euroga, madalaim keskmine palk oli aga Põlvamaal, 750 eurot.

Võrreldes mulluse sama perioodiga on saarlaste tänavune keskmine brutopalk kasvanud: I kvartalis 54 euro võrra ehk 7,2%, II kvartalis 11 eurot ehk 1,4% ja III kvartalis 59 eurot ehk 7,3%.

Täistööajaga töötajate keskmine brutotunnipalk oli maakonnas tänavu I kvartalis 4,75 eurot (Harjumaal 6,89, ent Jõgeva maakonnas 4,49 eurot). II kvartalis teenisid saarlased keskmiselt tunnis 4,88 eurot (Harjumaal 7,10 ja Valgamaal 4,79 eurot).

Ehkki esimese ja teise kvartali tunnipalk oli mullustest näitajatest 26 sendi võrra suurem, tagas see Saare maakonnale vaid kolmanda koha tabeli lõpust lugedes.

Keskmine tööjõukulu töötaja kohta kuus oli Saare maakonnal esimeses kvartalis 1013 eurot ehk väärt tagantpoolt neljandat kohta. Tabeli liidril Harju maakonnal oli see näitaja 1476 eurot ja viimasel, Jõgeva maakonnal 938 eurot.

II kvartalis oli vastav näitaja Saare maakonnas 1050 eurot, Harjumaal 1548 ja Valgamaal 1036 eurot. Saarlaste päralt oli seega tabeli lõpust kolmas koht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 949 korda, sh täna 1)