Laimjala loodusesõbrad talletavad ka kultuurilugu

PÕLISE PÄRNAPUU ALL: Laimjala loodussõprade seltsi eestvedaja Kaja Sepp ja seltsi liige Janek Vaht teavad kodukandis iga põlispuud. Foto: Aare Laine

PÕLISE PÄRNAPUU ALL: Laimjala loodussõprade seltsi eestvedaja Kaja Sepp ja seltsi liige Janek Vaht teavad kodukandis iga põlispuud. Foto: Aare Laine

“Igal paigal, ükskõik kus maanurgas ta asub ja kui väike ta ka ei ole, on oma nägu ja minevik, mis talle mõtte annab,” seisab Laimjala loodussõprade seltsi üllitatud brošüüri “Kahtla laid ja Laidunina majakas” avaleheküljel. Nii järgmiseks kui ka ülejärgmiseks aastaks on seltsil detailsed plaanid juba tehtud.

Kuigi Saaremaa loodussõprade selts asutati juba 101 aastat tagasi tollase rahvakoolide inspektori Aristokli Hrebtovi eestvedamisel ja Laimjala vallast on pärit ka Eesti looduskaitse seltsi omaaegne esimees ja nüüdne auliige president Arnold Rüütel, leidsid Laimjala valla ärksad elanikud 2006. aastal, et kohaliku looduse kaitseks ja tutvustamiseks on vaja ühineda.

“Selts tekkis Kalev Koeli ideest. Tookord kavatseti Kahtla laid täis ehitada. Algselt planeeriti sinna ehitada 52 maja, siis vähendati arvu 26 peale. Kalev ütles, et nüüd peame koos sellele plaanile vastu seisma ja seltsi looma. 2006. aasta lõpus toimus koosolek. Seal selgus, et laiule ei saagi ehitada, kuna tegemist on Natura alaga. Õnneks on ilus loodus Kahtla laiul säilinud. Seal saab matkal käia ja merd imetleda,” rääkis seltsi esimees, Soomes ja Tallinnas arstina töötav Kaja Sepp.

Kalev Koeli hinnangul tegutsesid nad tollal õigesti. “Kahtla laid on ääreala, looduslikult väga kaunis koht. Elektrit seal ei ole. Läks õnneks – laiule midagi ei rajatud,” märkis Kalev Koel.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 336 korda, sh täna 1)