Autod tikuvad läbi eralasteaia võrkaia (8)

Kuna hooletud autojuhid lõhuvad parklat kasutades Kuressaare kesklinna eralasteaia Naerusuu aeda ega pane sõites alati tähele parklas liikuvaid lapsi, pöördusid lasteaia nõukogu ja lapsevanemad probleemile lahenduse leidmiseks linnavalitsuse poole.

“Neid autosid on meie aia sees päris sageli,” tõdes lasteaia direktor Maire Teras. “Võrkaed on kõveraks sõidetud, aiapostid loksuvad ja varsti võib aed ümber kukkuda. Meil pole aga ressursse, et aeda pidevalt paigata.”

Linnainsener Madis Piheli välja pakutud lahendust tara sissepoole ehitada pöördumise esitajad sobivaks ei pidanud: “Oleme teinud kulutusi olemasoleva aia soetamiseks ja paigaldamiseks just sellesse kohta, kuhu ehituse ajal arvati koostöös linnavalitsusega olevat õigem see paigaldada.”

“Lasteaial sellist raha ei ole, et uus aed ehitada,” nentis Teras. “Pealegi – miks me peaksime lasteaiale kuuluvat maad linnale loovutama selleks, et autodel oleks rohkem ruumi parkida?”

Teras ei pidanud aia asukoha muutmist võimalikuks ka aia ääres kasvavate puude tõttu, mis on lasteaia lõpetanud rühmade istutatud.

Terase sõnul on parkimisprobleem tingitud sellest, et parklat aiast eraldav piire ehitati lubatuga võrreldes liiga madal.

Teine suur mure on direktori hinnangul see, et parkla ja lasteaia vaheline teekond on lastele liiga ohtlik. “Spetsiaalselt tähistatud kohta, kus lapsed ja vanemad parkla ja lasteaia vahet liikuda saaksid, ju pole,” tõdes ta.

“Kindlasti võin ma kõigi Naerusuu lapsevanemate ja meie lasteaia nimel öelda, et näeme parklas lastele ohtlikke olukordi iga päev,” lausus lasteaia nõukogu aseesimees Siiri Rannama.

“Kuna parklat kasutatakse ka läbisõitmiseks ja autojuhtidel on raske märgata vaateväljast allpool liikuvaid väikesi inimesi, tuleb sageli ette, et laps aetakse vaata et alla.

Õnneks midagi päris hullu veel juhtunud pole, aga mina oma koolieelikust last naljalt seal parklas käe otsast lahti lasta küll ei julge.”

“Seisad lastega väravas ja ootad, millal autod oma sõidud ära teevad – alles siis saad üle tee oma auto juurde minna, sest keegi jalakäijaid niisama lihtsalt üle tee ei lase,” kirjeldas lasteaia nõukogu esimees Helen Rüütel.

Rannama tõdes, et just sel ajal, mil lapsi lasteaeda viiakse ja sealt tuuakse – hommikul kella kaheksa-üheksa ning õhtupoolikul viie-kuue ajal –, on parklas väga elav liiklus.

“Vähemalt “sebra” ja liiklusmärgid peaksid siin kindlasti olema,” leidis Rannama. “Eelmisel aastal, kui parklat alles ehitati, ütles linnaarhitekt lasteaia ja lapsevanemate esindajatele, et märgistus tuleb kindlasti, kuid seda pole parklas tänaseni. Toona oli arutelus lisaks ülekäigurajale võimaliku lahendusena juttu ka “lamavast politseinikust”, ent see idee laideti maha.”


 

Abilinnapea: aed on valesti ehitatud

Abilinnapea Taavi Kurisoo sõnul mõistab ta lasteaia ja lapsevanemate muret. “Seda teemat on meil arutatud juba mitu kuud enne, kui see pöördumine tuli,” ütles Kurisoo. Tema sõnul parkimisprobleemile head lahendust – mis sobiks nii autojuhtidele kui ka lasteaiale – seni leitud aga pole. “Arutame seda teemat kindlasti veel,” lubas abilinnapea.

Kurisoo möönis, et üks juba varem välja pakutud variant – aia eemale tõstmine – on kulukas lahendus. “Paraku on aed tehtud äärekivile liiga lähedale ja kui pargitakse vastu äärekivi, siis ongi auto vastu aeda.”

Abilinnapea nõustus, et laste teekonna “sebra” abiga ohutumaks muutmine on kindlasti vajalik. Samas kahtles ta, kas see tänavu ette võetakse, kuna tänavused joonimised on juba tehtud ning see töö tuleks mandrilt tellida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 034 korda, sh täna 1)