Kogukondade arengut toetatakse 20 000 euroga

Kohaliku omaalgatuse programmi (KOP) sügisvoorus sai maakondlikule komisjonile esitatud 38 taotlusest toetuse 13 projekti, kokku summas 20 020,12 eurot.

KOP-i rahastatakse Eesti riigieelarvest ja selle eesmärk on kohaliku arengu ja kogukondade elujõulisuse tugevdamine ning kogukonna liikmete aktiivne osalemine kohalikus arengus. Toetust võisid taotleda mittetulundusühingud ja sihtasutused, mis tegutsevad avalikes huvides ega ole otseselt seotud riigi või omavalitsusega. Ühe projekti jaoks eraldati maksimaalselt 2000 eurot ja omafinantseering ei võinud jääda alla 10%.

KadakMari.ee MTÜ, mis sai toetust 2000 eurot, juhatuse liige Imbi Padar ütles Saarte Häälele, et projekti “Rahvarõivas – puhas ilu” raames valmivad erinevate kihelkondade rahvarõivad 2016. aasta maikuuks. “Nasva klubis käib koos 25–27 tublit naist, kes valmistavad rahvarõivad MTÜ Rahvarõivas spetsialistide juhendamisel,” selgitas Padar ja lisas, et palju tööd on veel ees. Ta märkis, et ideaalne oleks, kui iga komplektiga koos valmiks ka kirjalik töö, kus on ära toodud kõikide protsesside kirjeldused, et paremini säilitada oskusteavet. Projektis osaleb Padari sõnul ka mitu õpetajat ja ringijuhti, kes omakorda saavad õpitud oskusi edasi anda. Vajalikuks peab Imbi Padar projekti seetõttu, et Saaremaa rahvarõivastest ei teata eriti. “Mis triibud, mis mustrid, mis kirjad, sellest teatakse väga vähe,” kinnitas ta.

Käesla Arenguselts MTÜ juhatuse liige Maive Õispuu selgitas, et projekti “Pärandkultuuri jälgedes läbi puidu!” II etapp on seotud puuskulptuuride loomisega. Õispuu lisas, et esimene etapp oli fantastiline ja selle tulemusi ehk skulptuure on võimalik külaväljakul näha. Huvilistega on plaanis minna ka Varbola puupäevadele, mis toimuvad augustis.

Õispuu märkis, et praegu on osalejaid umbes viieteistkümne ringis, kuid Varbola puupäevade ajaks loodetakse neid juurdegi leida. Lisaks toimub järgmise suve lõpu poole õppelaager, rõhutas Õispuu. Projekt aitab inimeste aega sisustada ja muudab ka ümbruskonda atraktiivsemaks, märkis Maive Õispuu. Projekt sai KOP-ilt 1999,6 eurot.

Nihatu külaseltsi juhatuse esimees Urve Kaasik ütles, et projekti “Jalad kindlalt maas” eesmärk on külaplatsi lava korrastamine: “Et saaks tantsupõranda siledaks.” Projekti toetati 877 euroga. Nihatu külaseltsis on esimehe sõnul 22 liiget.


 

Toetatud projektid

KadakMari.ee MTÜ – “Rahvarõivas – puhas ilu” 2000 €
Kuressaare Raeühing – Raamatu “Kuressaare vanem ajalugu” väljaandmine 853 €
Käesla Arenguselts MTÜ – “Pärandkultuuri jälgedes läbi puidu!” II etapp 1999,60 €
Saaremaa Kodukant MTÜ – “Saare maakonna külad XI Maapäeval Järvamaal” 740 €
Tuhkana Tõrs MTÜ – Tuhkana-Ranna tõrvaahju taastamine, I etapp 1790 €
Jaani Saadu külaselts – Suuremõisa-Lahe külaplatsi katusealuse ehitamine 1934 €
Kõrkvere selts – “Kõrkvere külakeskuse korstnad tuleohutuks” 1563,15 €
Nihatu külaselts – “Jalad kindlalt maas” 877 €
Reinuldi MTÜ – “Seltsimaja heli” 2000 €
Tornimäe Priitahtlikud MTÜ – vabatahtlike päästjate keskuse ukse vahetus 2000 €
Vaba MTÜ – Jõiste randa piknikulaudade ost 1710 €
Vilsandi külaselts – Vilsandi pingid 810 €
Vätta poolsaare külade arenguselts – Vätta poolsaare külade arenguseltsi abihoone ehitus 1743,37 €

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 457 korda, sh täna 1)