Ruhnlased tahavad elektrit toota gaasist, päikesest ja tuulest (4)

Grupp Ruhnu elanikke eesotsas vallavolikogu liikme Andres Keskpaigaga teevad ettevalmistusi energiaühistu loomiseks, mille eesmärk on tagada Ruhnu saarele kohalikest ressurssidest toodetav elektri- ja soojusenergia ning elavdada seeläbi saare majandust.

Plaanis on rajada puugaasil töötav soojus- ja elektrienergia koostootmisjaam ning tuule- ja päikeseenergiapark.

“Eesmärk on saada saarele roheline energia, sest ressurssi on saarel piisavalt, ning luua saarel uusi töökohti,” ütles Andres Keskpaik, kelle sõnul on algatusgrupp kevadest alates käinud koos juba kolm korda.

“Oleme läbi rääkimas tehnoloogia paigaldajate, Elektrilevi ja Eesti Energiaga ning osaleme Arengufondi energiaühistute programmis “ lisas ta.

Algatusgrupi eestvedaja sõnul saavad loodava energiaühistu liikmeteks kõik asjast huvitatud Ruhnu elanikud ja vald.

Andres Keskpaik ütles, et konkreetset koostootmisjaama tehnoloogiat veel välja valitud pole. Küll aga võiks jaam töötada selliselt, et hakkpuidust toodetud gaas ajab ringi generaatorit, varustades elektriga tervet Ruhnu küla.

30 protsenti soojusenergiast kuluks hakkpuidu kuivatamiseks ja ülejäänu lähedal asuvate objektide, nagu koolimaja ja vallamaja, kütmiseks. “Jääksoojust saame edukalt kasutada ka maheköögivilja kasvatamiseks. Lisaks soovime maksimaalselt ära kasutada ka tuule- ja päikeseenergia ressursi ning eriti viimane kattub väga hästi suvise ja päevase tippkoormusega. Olemasolevad diiselgeneraatorid jääksid reservvõimsuseks,” rääkis Keskpaik.

Peale Andres Keskpaiga ja tema elukaaslase kuuluvad koostootmisjaama ehitamise algatusgruppi Riho Sild, Hannu Lamp ja Kalev Kaarna. Riho Sild on Eesti Kütuse endine juht, kes on aastaid töötanud ka Fortumis. Praegu veab Sild oma eraettevõtet Sild Capital, mis juurutab uusi soojus-, jahutus- ja energiatehnoloogiaid. Hannu Lamp on tuntuks saanud kui Eesti saastekvootide müüja. Kalev Kaarna töötab Tartu ülikooli ideelaboris.

Algatusgruppi on nõustanud Tallinna tehnikaülikooli soojustehnika instituudi teadur Ülo Kask.

Ruhnu vallavanem Jaan Urvet ütles, et vallavalitsus ei ole kombijaama algatusgrupiga kuidagi seotud. “Kui ta jõuab idee tasandilt kaugemale, eks me siis võib-olla hakkame seda ideed ka kuulama,” lausus vallavanem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 308 korda, sh täna 1)