Ühinejad andsid avapaugu (6)

SÕBRALIK KÄEPIGISTUS: Kuressaare linnapea Hannes Hanso ja Kaarma vallavanem Andres Tinno vahetasid kokkusaamisel väikseid sümboolseid kingitusi. Foto: Tambet Allik

SÕBRALIK KÄEPIGISTUS: Kuressaare linnapea Hannes Hanso ja Kaarma vallavanem Andres Tinno vahetasid kokkusaamisel väikseid sümboolseid kingitusi. Foto: Tambet Allik

Lümanda vallas Marta-Lovise külalistemajas toimus eile Saare maakonna omavalitsuste, ettevõtjate ja riigi esindajate kohtumine, et arutada ühise omavalitsuse loomist.

Läbirääkimiste algataja Kuressaare linnapea Hannes Hanso avaldas avakõnes lootust, et ehk jääb see Saaremaa ajalukku positiivse päevana.

Omavalitsuste ja riigi esindajad kokku kutsunud Hanso ütles, et Saare maakonda tuleks näha ühtse tervikuna. “Koos oleme tugevamad,” märkis Hanso ja lisas, et ehk suudetakse murda selline lähenemine, kus on “sinu” ja “minu” probleemid. “See protsess, mida alustamas oleme, on meie endi kätes,” kinnitas Hanso.

Hanso tõi välja, et omavalitsuse võimekus sõltub elanike arvust ja Eestis peaks ühes omavalitsuses olema vähemalt 5000 inimest. Praeguse seisuga on tema sõnul 80% omavalitsustest aga väiksemad.

Väikeste omavalitsuste probleem seisneb Hanso sõnul selles, et oma väiksusest hoolimata tuleb neil tegeleda väga paljude teemadega – haridusest sotsiaalküsimusteni välja. Hanso tõdes, et muudatused pole küll kerged ega populaarsed, kuid siiski vajalikud, et ajaga kaasas käia.

Õiges suunas

Riigikogu esimees Eiki Nestor pooldas ühinemist ja ütles, et Saaremaal liigutakse õiges suunas ning kui siin kõik õnnestub, võtab ehk Hiiumaa naabrist eeskuju.

Peamine küsimus seisneb Nestori hinnangul selles, et ülesanded ja vastutusalad ei ole riigi ja kohalike omavalitsuste vahel ära jagatud piisavalt täpselt. See tekitab Nestori sõnul olukorra, kus kodanikud käivad ühe asutuse ukse tagant teise taha, kuid õiget vastust ei saa kuskilt. Kuni 1. märtsini ei ole Nestori sõnul aga selles osas ega ka omavalitsuste ühinemise küsimuses riigipoolset initsiatiivi oodata.

Nestor nõustus Hansoga selles osas, et mitmeid omavalitsustele pandud ülesandeid ei suudeta täita. See omakorda sunnib omavalitsusi endale partnereid otsima, keda aga alati ei leita. Probleem tuleneb suures osas sellest, et puudub maakondlik tasand, kus saaks otsustada nende küsimuste üle, mis väljuvad ühe omavalitsuse piirest.

Omavalitsuste liitusid peab Eiki Nestor küll suurepäraseks koostööorganiks, kuid ta nentis, et neil on üks suur puudus. Nimelt peavad sealsed otsused läbima ka kohalikud volikogud. Ta tõi näiteks, et ei saa eeldada, et ükski volikogu pooldaks kooli kinnipanekut oma vallas.

Lühikeseks sõnavõtuks said võimaluse ka kõikide omavalitsuste kohal viibinud esindajad, kes tõid esile mitmeid hirme ja kitsaskohti, mis ühinemisega seoses tekivad. Tulemata olid jäänud vaid Pöide ja Muhu valla esindus.

Leisi abivallavanem Enno Reis märkis näiteks, et küsimusi tekitab teenuste ühtlustumine. Reis küsis, et kui Leisis on osa teenuseid keskmisest paremad, kas siis ühinemise korral peaks areng nendes valdkondades peatuma.

Valjala vallavanema Aare Martinsoni sõnul on raske inimesi uskuma panna, et ühinemise korral läheb midagi paremaks. Tema näeks, et riik minetaks oma passiivse rolli selles küsimuses, see annaks juurde kindlustunnet.

Vähem kaalu

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam esitas aga küsimuse, mis roll jääks ühinemise korral maavalitsusele. Samuti peaks tema sõnul selgelt välja tooma, kuhu tahetakse jõuda ja mida täpselt saavutada.

Mitu vallavanemat tõi välja ka selle, et väikeste valdade kadumisega võib inimestel tekkida tunne, et nende arvamusel on vähem kaalu. See tähendab, et soovitakse mingisuguse otsustusõiguse jäämist kohapeale.

“Väikesel vallal peale murede midagi polegi,” märkis seevastu Lümanda vallavolikogu esimees Mart Maastik ja lisas, et mis mõtet on omavalitsusel, millel ei jätku raha investeeringuteks. Temaga olid ühel meelel ka Kärla ja Kaarma esindajad, kes rõhutasid, et ühinemise küsimuses peaks vaatama isiklikest huvidest kaugemale.

Päeva kokkuvõtteks ütles Hannes Hanso Saarte Häälele, et tema jäi päevaga väga rahule. Vallad määravad nüüd initsiatiivgrupi liikmed, koostatakse tegevusprogramm ja pöördutakse siseministeeriumi poole taotlusega koordinaatori määramiseks maavalitsuse juurde.

“Ühiselt tõdeti, et vanamoodi jätkata enam ei saa,” ütles Hanso. Mingeid tähtaegu, millal järgmised sammud astutakse, ta hetkel nimetada ei osanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 411 korda, sh täna 1)