Vallavoliniku firma võib olla segatud Koki liivavargusse (22)

Foto: Tambet Allik

Foto: Tambet Allik

Lümanda vallavolikogu liikme Margo Berensi firma OÜ Mert on segatud Lümanda vallas Koki külas septembri alguses avastatud liivavargusse, mida uurib keskkonnainspektsioon.

“Septembri alguses jäi paar inimest seal liivavargusega vahele,” kinnitas Saarte Häälele keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Leili Tuul. “Kogus ei olnud suur, aga kuna tegu oli vargusega, tõi see kaasa kriminaalasja.”

Koki küla Koimla liivakarjääri kinnistul avastatud varguse uurimiseks alustas inspektsioon kriminaalmenetlust 9. septembril. Üleeile saadeti kriminaalasi edasi Lääne ringkonnaprokuratuurile. Menetlus toimub karistusseadustiku kahe paragrahvi alusel. Lisaks vargusele uuritakse looduskasutus- ja saasteloata tegutsemist, mis sisuliselt tähendab ebaseaduslikku kaevetööd.

Vargused toimunud aastaid

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Annely Ermi sõnul on varastatud liiva kogus 63 m3. “Kahtlustus on esitatud kahele mehele. Keskkonnakahju on juba hüvitatud,” lisas Erm.

8600 m2 suurune kinnistu kuulub riigile ja on 100 protsenti mäetööstusmaa. Maa-ameti ortofotolt on näha, et kinnistule kaevatud auk on umbes 2500 m2 suur ja ulatub ka ümbritsevale reformimata maa-alale. Ortofoto on tehtud 23. mail 2012, mis tähendab, et liivavargused Koki külas on toimunud juba aastaid. Seda ütles üleeilses Saarte Hääles ka Koki karjääri läheduses elav keskkonnaametnik Kätlin Kallas, kes teavitas sellest keskkonnainspektsiooni juba aastaid tagasi, kuid tulemuseta.

Kes liiva varastasid, seda kohalikud täpselt öelda ei osanud. “Ei julge küll näpuga näidata, aga ma arvan, et võib-olla ehitusfirmad viivad siit liiva, aga ega keegi sellest rääkima tule,” ütles Koki külavanem Raivo Tarkmeel.

Tema isa, Kotlandi külas elav Väino Tarkmeel nentis, et kohalikud elanikud on karjäärist liiva vedanud aastakümneid ja seda tehakse edaspidigi. “Kust külamees siis liiva toob, kui vaja lapsele liivakasti panna või pliidi ehitamiseks segu teha?” imestas ta ja heitis vallavalitsusele ette, miks pole liivakarjääri vallale kaubeldud.

Lümanda vallavalitsus on küll varem huvi tundnud karjääri kinnistut ümbritseva reformimata maa vastu, kuid oktoobri lõpul teatas vallavalitsuse ehitus- ja maaspetsialist Andres Abna maa-ametile, et vald sellest enam huvitatud pole.

Saarte Hääle andmeil on keskkonnainspektsiooni uurimisosakond alates kriminaalasja algatamisest pidanud kirjavahetust maa-ametiga ja osaühinguga Mert, mis kuulub Lümanda ettevõtjale ja vallavolikogu liikmele Margo Berensile.

“Päring kriminaalasjas”, “vastus päringule kriminaalasjas”, “tehniline pass”, “liiva arve” on Merdiga peetud kirjavahetuse sisu. Kriminaalasjas on esitanud liiva eest tsiviilhagina rahalise nõude maa-amet.

Merdi omanik pole kursis

OÜ Mert omanik Margo Berens väitis Saarte Häälele, et ei tea Merdi nimel keskkonnainspektsiooniga peetud kirjavahetusest midagi. “Miks te minu käest küsite?” vastas ta kommentaaripalvele ja lõpetas kõne.

Maa-ameti avalike suhete nõunik Agnes Jürgens ütles Saarte Häälele, et Koimla liivakarjääri kinnisasi katastritunnusega on jäetud riigi omandisse ja registreeritud riigivara registris 12. aprillil 2001.

“Eesti maavarade komisjoni 21. mai 1997. a istungi protokollilise otsusega tunnistati Koimla senine liivamaardla materjal maa-aineseks ja otsustati karjääri ehitusliivavarud liivavarude bilansist kustutada,” lausus Jürgens. “Koimla karjääris praegu maavaravaru arvel ei ole. Varasema võimaliku kaevandustegevuse kohta maa-ametil informatsioon puudub.”

Agnes Jürgensi sõnul näitab ajalooliste kaartide rakendus, et 1989. aastal koostatud kaardil oli seal liivakarjäär maastikul olemas. Kõige vanem ortofoto on 1998. aastast ja ka seal on karjäär näha, kuid väiksemates piirides, kui praegusel fotol paistab.

Pärast liivavarguse avastamist palus keskkonnainspektsioon maa-ametil kui kinnistu valitsejal võtta meetmeid, vältimaks karjääriala edaspidist ebaseaduslikku kasutamist. Maa-amet kavatseb kinnistule viiva juurdepääsu sulgeda suurte kivide või betooniga ja panna püsti kaks hoiatusmärki, teatas oktoobris Lümanda vallale maa-ameti kinnisvara valitsemise büroo peaspetsialist Kadi Adson.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 267 korda, sh täna 1)