Jahimehed kährikuid ja rebaseid küttima ei kiirusta

Saare maakonna jahimeestel lasub kohustus koguda järgmise aasta 31. märtsiks ja viia veterinaarlaborisse uuringuteks 117 kähriku- või rebasepead. Seni on seda teinud vaid Leisi ja Pihtla jahimehed. Leisi mehed on viinud laborisse kaks pead ja Pihtla omad ühe.

Küttimise jaotuskava järgi peaksid aga Kaarma jahimehed laskma või koguma 16, Leisi 14, Kihelkonna 10, Kärla, Mustjala ja Pihtla 9, Lümanda ja Muhu 8, Orissaare ja Valjala 7, Laimjala, Pöide, Salme ja Torgu 5 kährikut või rebast. Ruhnu saarel rebaseid ja kährikuid seni lastud pole.

Saarte jahimeeste seltsi juht Ilmo Torn selgitas meeste senist passiivsust sellega, et loomade karv on alles lahti. “Üks põhjus on kindlasti see, et loomade nahk pole veel oma kvaliteeti saavutanud. Muidu läheb nahk aga raisku,” märkis ta.

Peade kogumise kohustus on jahimeestele pandud marutaudi uuringute tarvis. “Vahepeal külvati lennukilt vaktsiinitablette kogu Eestis. Viimastel aastatel aga vaid Vene piiri ääres, sest Eestis pole marutaudi enam leitud,” rääkis Torn.

Praegu eelistab labor asulalähedaste piirkondade loomi, et uurida inimtegevuse mõju. Selle tõttu on suuremad normid just Kaarma, Leisi ja Kihelkonna jahimeestel. Ruhnu saarel pole õnnestunud rebast või kährikut seni tabada, kuigi väidetavalt olla seal neid loomi siiski nähtud.

Veterinaarlaborisse viidud pea eest makstakse jahimehele jahiseltsi kaudu 7,70 eurot. Kuigi vintpüssi padrun maksab 1,5–2 eurot, tuleb looma tabamiseks Torni sõnul üsna palju autoga liikuda. “Mingi äriartikkel see pole, pigem ikkagi kohustus,” arvas Ilmo Torn.

Kuigi eelmisel aastal jäi saarlastel peade norm napilt täitmata, on nõutud kogus varasematel aastatel alati kokku saadud.

Eesti jahimeeste seltsi kodulehe järgi levitavad rebased marutaudi. Lisaks näitavad rootsi teadlaste uurimistulemused, et liiga suure arvukuse korral on rebased võimelised hävitama kuni 100% metskitse juurdekasvust. Kährik on Eestis aga võõrliik, kes toodi siia alles 1950. aastal. Kährik on halastamatu murdja, kes hävitab oma lähikonnas kõik, kellest jõud üle käib. Samuti levitab ta marutaudi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 433 korda, sh täna 1)