Kindral Kert kutsub viilijaid sõjaväkke (28)

JOHANNES KERT NOORTELE: Kui me ise vaenlasele vastu ei astu, miks peaksid seda siis tegema teised NATO riigid? Foto: Tambet Allik

JOHANNES KERT NOORTELE: Kui me ise vaenlasele vastu ei astu, miks peaksid seda siis tegema teised NATO riigid? Foto: Tambet Allik

“Ennekõike võiksid ajateenistuse läbida need lontrustest noormehed, kes otsivad võimalusi sealt viilida,” vastas kindralleitnant Johannes Kert esmaspäeval Saaremaa ühisgümnaasiumis neidudele, kes küsisid naistele ajateenistuse kohustuslikuks muutmise kohta.

„Kui tüdrukutel oleks selge suhtumine, et kaitseväes mitte käinud poisiga ma ei abiellu, oleks tulemus teine. Ja millised lapsed tulevad noormehel, kes terviseprobleemide tõttu ajateenistusse ei sobi? Mõelge selle peale, tüdrukud,” rääkis Johannes Kert.

Tema sõnul võib naiste probleemiks kujuneda ka ajateenistuse järgne aeg. “Meil on reservarmee, aga kui naisel on juba pere ja vahepeal on sündinud lapsed? Kas palkame siis lapsehoidja, kui ema teenistusse kutsume?”

Samas märkis ta, et Eesti-suuruses riigis ei ole meil kaitsevõimet kunagi liiga palju. “Aga vaadakem laiemalt – küberkaitseliidus on meil daam ratastoolis, kes oma valdkonnas teeb meestele silmad ette,” tõi ta näite, lisades, et soomlaste Talvesõjas teenisid naised nii meditsiinipersonalina kui ka õhuvaatlejatena, sides, laomajanduses ja autojuhtidena, vabastades sel viisil rinde jaoks ligi 300 000 meest.

Tänapäeval, mil sõjapidamine on muutunud, peab Kert eriti oluliseks Eesti kuulumist NATO-sse ja Euroopa Liidu täisliikmeks olemist.

“Võrreldes Teise maailmasõja lahingutega Saaremaal on relvastus muutunud võimsamaks ja sõjategevus laastavamaks. Oluline on tark juhtimine ja olukordade läbiharjutamine. Tähelepanu tuleb pöörata sise- ja väliskaitse ühildamisele. See annaks ka rahalist kokkuhoidu, mida saaks kasutada näiteks õpetajate palkadeks,” rääkis Johannes Kert.

Suurimaks töövõiduks luges kindral Ämari lennubaasi olemasolu, mis tagab Baltikumi õhuturbe. Kõige tähtsamaks peab ta maavägesid. “Kui me ise vaenlasele vastu ei astu, miks peaksid seda siis tegema teised NATO riigid?” küsis ta. “Eesti kaitseväe ülesanne on vaenlast tõrjuda ja viivitada, kas või ümberpiiramise olukorras, kuni lisajõud saabuvad,” rääkis kindral Kert.


 

Sandra läheks küll sõjaväkke

Sandra Aulik SÜG-i 10.b leiab, et naistele sõjaväeteenistuse kohustuslikuks muutmine oleks hea idee. „See tundub põnev ja igati kasulik. Ainult arvuti taga istumine oleks küll mõttetu. Naised tuleb ikka proovile panna, aga poisid ja tüdrukud peaksid siiski eraldi olema. Poistele ühtmoodi füüsiline ettevalmistus ja tüdrukutele teistmoodi. Päris ühes kasarmus ei peaks nad olema.“

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 758 korda, sh täna 1)