Linn läheb omavalitsuste ühendamisega 3. katsele (23)

Juba kolmandat korda plaanib Kuressaare linnavalitsus algatada maakonna kohalike omavalitsuste ühisosa otsimist ja võimaliku ühinemise teemalisi läbirääkimisi. Kaarma vallavanem nimetab linnavalitsuse üritust aga “kohvilauaks”.

“Taas kord kutsutakse rahva raha eest lõunat sööma ja kohvi jooma!” alustab Kaarma vallavanem Andres Tinno Facebookis kolme valla ühinemise lehel tehtud sissekannet. Põhjuseks Kuressaare linnavalitsuse järjekordne katse alustada koos teiste omavalitsustega ühisosa otsimist ja võimaliku ühinemise üle läbirääkimist.

Tinno sõnul on Kuressaare pärast Saaremaa omavalitsuste liiduga taasliitumist võtnud omaks SOL-i kombe: “Sööme, joome ja arutame planeeritavaid tegevusi, sest siis ei pea vähemalt midagi tegema.”

Tinno sõnul ei ole eelmise “avapaugu” katse ärajäämisest valdu teavitatudki. “Sain sellest lugeda ajalehest,” märgib ta. Teadupoolest on linnavalitsus kaks korda proovinud sama üritust korraldada, kuid kummalgi korral ei ole Kuressaare poolt oodatud minister Hanno Pevkur saanud kohale tulla. Ilma temata pole linnavalitsus aga näinud mõtet üritust korraldada. Pevkur seevastu on öelnud, et ta ei saa aru, miks ei saa seda üritust teha ilma temata.

Plaanitud kohtumise kavas on ka arutelu SOL-i võimaliku rolli üle ühinemisläbirääkimistel. Andres Tinno sõnul on see aga veider, sest SOL on ise loobunud olemast Saaremaa arengumootor. Oma jutu tõestuseks toob ta SOL-i kunagise juhi Raimu Aardami allkirjaga kolmele vallale saadetud kirja, kus SOL-i toonane esimees ütleb, et SOL-il ei ole mandaati ühinemist läbi viia. “Kaarma, Kärla ja Lümanda vald ei ole SOL-i liikmed ja nimetatud mandaati ei ole SOL siiani üheltki omavalitsuselt ametlikult saanud,” toob Tinno näite kord ühe, kord teise jutu ajamisest.
Kaarma vallavanem teeb Marta-Loviise puhkemajja planeeritud kohtumise kohta veel ühe väikese märkuse. Nimelt võtavad neljatunnisest kohtumisest tunni ja veerandi lõuna ja kohvipaus.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Geili Heinmaa ütles, et planeeritud lõunasöök on kavva võetud peamiselt mandrilt tulijaid silmas pidades. “Söögipaus ei vähenda kohtumise sisulist osa, vaid võimaldab, vastupidi, jätkata vestlust ja arutelu. Diskussioon on demokraatliku ühiskonna loomulik osa ja eelkõige vajalik selleks, et saaksid sündida parimad lahendused ja edasiviivad otsused,” kinnitas Heinmaa söögipausi tähtsust.

Tema sõnul ei saa minister Pevkur tõenäoliselt ka seekord kohale tulla. Ministrit asendab siseministeeriumi esindaja.

SOL-i vastne juht Madis Kallas ütles Andres Tinno kriitikale vastuseks, et tema arvates on selliste ürituste korraldamine kiiduväärt. “Mitte midagi tehes ei ole isegi varianti, et midagi muutuks, ja üksnes ümber ühise laua istudes saame teada, kuidas enamik soovib edasi minna,” märkis Kallas. Mis puutub SOL-i mandaati, ütles Kallas, et koos tuleb käia ja asju arutada. SOL on tema arvates praegu selleks parim koht.

“Ilma eelnevate aruteludeta tehtud otsused ei ole üldiselt eriti mõistlikud olnud ja käituda põhimõttel, et otsustame ära ja siis arutame, ei ole mõeldav,” lausus Madis Kallas.


 

Samal ajal kaks üritust

Tundub, et Kuressaare linna ”avapaugutamine” on neetud üritus. Kui eelmistel kordadel ei saadud teha ministri puudumise pärast, siis nüüd avastati, et samal päeval toimub Kuressaares üks kõrgetasemeline üritus.

Nimelt korraldab Euroopa Komisjon arutelu ja lõunaseminari restoranis Arensburg. Teemaks on seal Euroopa Liidu ja Venemaa suhted. See kestab 12.00 kuni 14.30

Nii Hannes Hanso kui ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm ütlesid, et mõlemad üritused toimuvad. Üks ei segavat teist. Vaatamata sellele, et ka linnas toimuvale üritusele on kutse saanud vallajuhid.

Rumm ütles Saarte Häälele, et kui nad üritust kavandasid, siis nende teada Kuressaares ei pidavat sel päeval midagi toimuma. Avapaugutamine toimubki teadupoolest ju Kipil. Rumm märkis ka seda, et nemad ei ole kutsunud vaid vallajuhte, vaid inimesi ka muudest tegevusaladelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 105 korda, sh täna 1)