Delfi: kui suur oli praamihanke pakkumuste vahe tegelikult? (14)

Eelmisel nädalal ütles rahandusminister Jürgen Ligi, et käimasoleva parvlaevahanke pakkumuste vahe pole tegelikult nii suur, kui majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ja Urve Palo seda varem presenteerinud on.

Ärilehele teadaolevalt ongi ametlike pakkumuste vahe ca 30 miljonit, mitte 60 miljonit eurot.

Neljapäeval valitsuse pressikonverentsil rääkis Ligi praamihanke pakkumuste hinnavahest pikemalt. “See 60 miljonit puudutas dotatsiooni kokkuhoidu, samas on väljaostuhind uutel laevadel mõistagi märksa kõrgem, ühe komponendi väljatoomine hinnast on ebatäpne. See vahe on väiksem tegelikult, aga ta ei ole ei 60 ega 29 või 30 [miljonit], on teised numbrid.”

Ärilehelegi teadaolevalt on Vjatšeslav Leedo firma ja Tallinna Sadama tehtud ametlike pakkumuste vahe väiksem, nimelt 29 miljonit, aga ikkagi sadama kasuks. Seda on kinnitanud ka MKM-i lennundus- ja merendusosakonna juht Jaak Kaabel. “OÜ TS Shipping ja OÜ TS Laevad esitatud pakkumuse hind oli 241 104 116 eurot ja OÜ Väinamere Liinid esitatud pakkumuse hind oli 270 914 246 eurot.”

MKM-i avalike suhete juht Rasmus Ruuda selgitas, et 60 miljoni eurone hinnavahe tuleb opereerimiskuludelt ehk dotatsioonilt, mida kumbki firma kümne aasta peale küsis. “Kui lisada siia ka laevade väljaostuga seotud kulud, siis oleks pakkumuste erinevus umbes 30 miljonit eurot. Riigil on õigus, kuid mitte kohustus laevad välja osta. Laevade väljaostuga kaasnev kulu sõltub sellest, kas optsiooni kasutatakse või mitte. Opereerimiskulud tuleb katta aga igal juhul,” selgitas Ruuda.

Samas on minister Urve Palo ja ministeerium oma pressiteadetes rääkinud justnimelt 60 miljoni eurosest vahest.

Saaremaa Laevakompanii meelest on kogu summade ümber toimuva spekulatsiooni lõpetamiseks ja tõe jalgele seadmiseks jätkuvalt parim lahendus pakkumuste avamise protokolli avalikustamine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt.

“See lõpetaks igasugused spekulatsioonid ja jääb täiesti arusaamatuks, miks seda seni tehtud ei ole ning selle asemel eelistatakse erinevaid üksteisele vasturääkivaid arve meedias avaldada. Miks ja mida on ministeeriumil varjata? “ kommenteeris SLK tütarfirma Väinamere Liinid juht Urmas Treiel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 976 korda, sh täna 1)