Kolme Päeva Jooksul saarlastest parimad Vaher ja Õisnurm

TEMPO ÜLEVAL: Kuigi Kalev Õisnurm kurtis väsimust, oli ta saarlastest ikkagi parim. Foto: Tambet Allik

Reedest pühapäevani kestnud Saaremaa Kolme Päeva Jooksu võitis Kuressaares ja selle ümbruses joostud viimasel 16 km pikkusel distantsil konkurentidele kandu näidanud Ilja Nikolajev. Saarlastest olid parimad Annika Vaher ja Kalev Õisnurm.

Enne Kuressaare otsustavat etappi teisel kohal olnud Ilja Nikolajev läbis võistlusmaa 54.37,7-ga, senine liider Argo Jõesoo jäi ajaga 55.35,9 koguni kolmandaks, sest Andrus Lein sai kirja aja 55.19,4.

“Mõtlesin, et tuleb händikäp-jooks, ja see oleks olnud mulle lihtsam, aga kahjuks rikkus peakohtunik minu plaanid,” kurtis Ilja Nikolajev. “Plaan oli joosta esimesed kilomeetrid täiega, võtta endast kõik, mis mul oli jäänud. Algusest peale oli üksi joosta raske, teades veel, et kõik ei sõltu minust, aga õnnestus. Enne jooksu oli mul väike palavik ja ma mõtlesin, kas pean vastu või mitte, lisaks rikkus tempot ka tugev tuul.”

Kuna viimase distantsi eel oli Argo Jõesoo edu 37 sekundit, siis piisas Ilja Nikolajevile pühapäeval saavutatud 58-sekundilisest edust üldvõidu saamiseks. Tema lõpptulemus oli 2.20.43,7. Teise koha sai Argo Jõesoo 2.21.05,6-ga ja kolmanda koha Andrus Lein 2.22.33,6-ga.

Ilja Nikolajev oli liider ka pärast esimest päeva joostud 10 kilomeetri järel, kuid Sõrves joostud 16,125 km pikkusel distantsil loovutas ta oma positsiooni Argo Jõesoole.

“Kõhuga olid terviseprobleemid, mis ei lubanud hästi pingutada,” lausus Ilja Nikolajev. “Pärast jooksu tuli veel palavik ja mõtlesin, et võib-olla ei tule ma isegi teiseks, aga õnnestus.”

Nikolajevi sõnul on Kolme Päeva Jooksu võit tema jaoks tähtis. “See on suure traditsiooniga võistlus, mida on võitnud mitmed tuntud Eesti jooksjad, ja kui ma olen selles reas, siis on see väga tähtis,” märkis jooksumees.

Kuigi Kalev Õisnurm kaotas viimasel 16 km pikkusel distantsil Mairo Mändlale, piisas talle parima saarlasena lõpetamiseks kahel esimesel päeval saavutatud edust. Mairo Mändla sai pühapäeval saarlastest parimana aja 57,54,2, Kalev Õisnurm läbis võistlusmaa 58.22,1-ga ja Janar Mai 58.42,0-ga. Kokkuvõttes sai Kalev Õisnurm ajaga 2.29.35,5 11. koha, Mairo Mändla oli ajaga 2.29.47,0 13-nes ja Janar Mai 2.33.35,3-ga 18-nes.

Kalev Õisnurm tõdes, et Mairo Mändla pakkus tõsist konkurentsi. “Vana inimese jalg ei ole enam see ja väsimus andis tunda,” tunnistas ta, lisades, et see on hea, kui noored peale tulevad. “Mul olid kõik päevad enam-vähem. Laupäeval tahtsin joosta poolteist minutit kiiremini, aga energia sai otsa, nõudis tõsist pingutust.”

Õisnurme sõnul on oluline olla parim saarlane. “Selle nimel sai pingutada, et noortele mitte lihtsalt seda kohta anda, kuigi Mairo oli tubli,” lausus ta.

42,125 km pikkuse põhijooksu lõpetas 468 jooksjat, neist 169 naist. Noortejooksu (2 + 3,24 + 3,2) lõpetas 90 noort.

Naiste arvestuse võitja Veronika Mihhailova Sankt-Peterburgist kaitses pidevalt oma edu ja saavutas lõpuks kindla võidu, edestades lähimat konkurenti viie minutiga. Veronika Mihhailova sai kokkuvõttes aja 2.43.54,9, teise koha saanud Anu Teppo lõpetas 2.48.00-ga ja kolmas oli ajaga 2.52.12,0 Anastasija Zaharova.

“Võit oli kindel ja kõigil kolmel päeval tuli jooks hästi välja, kuigi pühapäeval oli keeruline ilm. Olen tulemusega rahul,” rääkis esimest korda siin võistelnud Veronika Mihhailova. “Kui meie võistkond ka järgmisel aastal siia tuleb, olen meeleldi jälle osalemas.”

Kõikidel distantsidel saarlannadest kõige kiirem olnud Annika Vaher sai uue isikliku rekordiga 2.55.29,8 naiste arvestuses kokkuvõttes viienda koha. “See on tubli tulemus,” rõõmustas Annika Vaher, lisades, et temast ettepoole tulnud naised olid seekord paremad. “Mulle oli see juba kaheksas Kolme Päeva Jooks. Sain isikliku rekordi ja mida vanemaks, seda paremaks.”

Vaheri sõnul oli tal kogu võistlus kontrolli all. Esimesel kahel päeval oli fantastiline enesetunne, pühapäeval oli ta küll pisut väsinud. “Aga polnud hullu, tõsist ärakukkumist ei olnud. Tempo lasin pisut alla,” tunnistas jooksunaine, kellele on parima saarlasena lõpetamine juba tavapärane.

Taimi Kangur sai kokkuvõttes ajaga 3.11.37,9 18-nda koha, Liina Silluste ajaga 3.22.11,7 26-nda koha.