Saaremaal oli hea meeaasta (1)

HEAD EMOTSIOONID: Rekordilise meesaagi saanud Aimar Lauge pakatab heameelest. Foto: Tambet Allik

HEAD EMOTSIOONID: Rekordilise meesaagi saanud Aimar Lauge pakatab heameelest. Foto: Tambet Allik

“Saaremaa mesinikel on põhjust selle aasta meesaagiga rahul olla,” ütles Saaremaa meetootjate ühingu eestvedaja Aimar Lauge.

“Kokkuvõttes tuli väga hea meeaasta,” kinnitas Lauge, kelle sõnul ületasid enamiku Saaremaa suuremate meetootjate saagid Saaremaa keskmist toodangut, mis on umbes 40 kilogrammi pere kohta.

Muhus mesilasi pidav Lauge ise sai koguni oma mesinikukarjääri rekordsaagi: tema mesila keskmiseks kogunes üle 40 kilo pere kohta, mis on Muhu saare tingimustes väga hea. Seni on Muhu suurima mesiniku keskmine saak jäänud 30 kilo kanti, kõige kehvemal aastal tuli leppida seitsme kiloga mesilaspere kohta. Möödunud aastal korjasid Lauge mesilased pere kohta keskmiselt 20 kilo.

Lauge sõnul sai ta parimatest tarudest sel aastal sadakond kilo mett, seega jäi purustamata tema Kesselaiult pärinev rekord 180 kilo mett taru kohta. “See oli 2005. aastal, kui suur torm lõi kaldal kruusa segamini ja ümber Kesse hakkas õitsema ussikeel, mis on üks paremaid meetaimi,” rääkis Lauge. Ussikeel annab hektari kohta kuni 500 kilogrammi mett, samas kui näiteks võilillel on meeproduktiivsus hektari kohta kuni 25 kilo.

Sel aastal sai Aimar Lauge Kesselaiul asuvast paarumisjaamast vaid üheksa liitrit mett, tavaliselt on saagid Kessel üle keskmise. Seevastu tõuaretuse seisukohalt läks aasta Kesselaiul täkkesse: ilmad olid ilusad ja paarumine läks kõigiti edukalt. Igal aastal nii hästi ei lähe. “Kui sajab vihma või on külm, siis ei lenda ema ega lesed tarust välja, mesilased iga ilmaga ei seksi,” selgitas Lauge.

Pöide mesinik Tomas Täht kiitis tänavust meeaastat võrreldes paari eelmisega väga heaks: pere kohta tuli mett üle 50 kilo. “Juba mai lõpus oli mett kõvasti, enne kui juuni esimesed külmad peale tulid, võtsin esimese saagi ära ja see tõstis keskmist saaki kõvasti,” rääkis Täht. “Palju ei jõudnud või ei julgenudki seda teha, kartsin, et mesilased jäävad nälga,” lisas ta.

Tomas Tähe sõnul kõiguvad kodumaise mee kilohinnad 7–8 euro juures, kuid tema ise küsib kilogrammi eest kuus eurot. “Kui on nii hea saak, siis mis ma sest hinnast ikka tõstan. Mina olen rahul ja rahvas on ka rahul.”

Tomas Täht rääkis, et rahule võib jääda ka tänavuse sügisega, mis on soe ja vaikne. “Kaks päeva tagasi tõid mesilased, kollased püksid jalas, veel õietolmu tarusse,” lausus mesinik. “Iseasi, kui palju looduses seda õitsvat taime nüüd just on, aga kui juba maasikas on läinud õitsema, ju nad siis midagi leiavad,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 881 korda, sh täna 1)