Saaremaa noored võitsid festivalil publiku südamed (3)

KAS TULEVASED ESTOONLASED? Kuressaare gümnaasiumi noormees Tanel Aeg ja Maria Pihlak, Teele Tilts ja Rasmus Arge Saaremaa ühisgümnaasiumist olid osa õnnelikest, kes festivali lastegalal laval esinesid. Foto: Raul Vinni

KAS TULEVASED ESTOONLASED? Kuressaare gümnaasiumi noormees Tanel Aeg ja Maria Pihlak, Teele Tilts ja Rasmus Arge Saaremaa ühisgümnaasiumist olid osa õnnelikest, kes festivali lastegalal laval esinesid. Foto: Raul Vinni

Kevadest saati opereti- ja balletifestivali tarvis oma laulu- ja tantsuoskusi treeninud 130 saare last said kolmapäeva õhtul võimsate ovatsioonide osaliseks. Pärast etendust saalist väljunud publik kiitis noori taevani.

Kõigil oli mõni tuttav laval olnud ja seda suurem oli uhkustunne, mis publiku kiitvatest kommentaaridest kaugele kumas.

Saaremaa ühisgümnaasiumi (SÜG) 10. klassi õpilane Kerli Kuusk leidis, et lastegala etendus oli ääretult põnev. “Seal oli nii palju laulu- ja tantsunumbreid!” mainis ta õhinal, lisades, et tema jaoks oli see esimene kord midagi sellist näha ja kuulda.

Tema klassiõde Mari Kolk oli samuti vaimustuses. “Eriti tore oli, et mu oma koolikaaslasi Saaremaa ühisgümnaasiumist oli seal nii palju,” tähendas ta. “Oleme väga uhked SÜG-i õpilaste üle,” märkis Kerli Kuusk sõbranna öeldu kinnituseks.

“Väga lahe oli,” arvas perega Leisist lastegalale tulnud Priit Nurk. Tema sõnutsi oli hea näha, kuidas nii lühikese ajaga on võimalik lapsed sedavõrd hästi laulma panna. Kõik said tema arvates suurepäraselt hakkama. Ka ta oma tütar oli kolmapäeva õhtul laval. “Tema laulis kassiosa ja väga vahvasti laulis. Nagu päris kass,” naeris Nurk.

Samuti koos perega etendust nautinud Raaja Reial Pihtlast leidis, et Saaremaa noored on tõeliselt andekad. “Täna meil endil tuttavaid laval ei olnud, aga kõik, kes laval olid, said väga hästi hakkama. Minu arust tuleb sealt väga palju juurdekasvu Estoniale,” arvas Reial. “Väga andekad noored.” Tema kaasa Tarvo Reiali arvates olid lapsed tõsiselt tublid ning neid võiks taolistes etendustes edaspidigi kasutada. “Vabalt võiks!”

Salme kooli õpetaja Kaur Filippov ütles, et tal oli suur rõõm galal viibida just seetõttu, et nõnda palju oma kooli lapsi oli tantsimas ja laulmas. “Bravissimo! Väga meeldis, oma õpilased ja õetütar olid laval ning äratundmisrõõmu oli nii palju,” rõõmustas ta.

Heili Saare arvates oli uskumatu, et lapsed nii ilusasti laulda oskavad. “Mu lapselaps Lisette laulis ja poiss Preedik mängis orkestris,” märkis ta. Tema sõnutsi polnud isegi eelmise õhtu balletietenduse “Bajadeer” järel nõnda võimsat aplausi kui lastegalal.

Oma tütre ja teiste Sõrve kandi laste esinemist vaatamas olnud Anni Filippov lausus, et etteaste läks kõigil ladusalt. “Tütar laulis “Võluflöödis” ühte inglitest ja asi hakkas pihta juba kevadel, kui lapsed casting’ul käisid. Nad on siiamaani nii ülevas meeleolus kõigest,” tunnistas Filippov. Ta lisas, et tema võsuke suisa mõtlevat, kas mitte pürgidagi kunagi suurele lavale. “Estonia inimesed on nii soojad ja sõbralikud ning kogu organiseerimine, kuidas kõik toimis, oli suurepärane.
Lapsed olid vaimustuses.”

Iga-aastast Vaba Rahva Laulu korraldav Ülo Kannisto lisas ohtrate kiiduavalduste sekka naljaga pooleks ka ühe “negatiivse” joone – lapsed võinuksid veel rohkem laulda.


 

Saarlased ootavad estoonlasi tagasi

Ent lastegala polnud ainus, mis saarlasi rõõmustas. Terve festival pakkus otsast lõpuni midagi sellist, mida iga kell saarele tagasi oodataks.

Kuressaares kosmeetikapoodi pidav Anne Gladkova käis vaatamas nii balletti “Bajadeer” kui operetti “Silva”. Ballett oli talle rohkem meelepärast. “Milline keha on inimestel! Mida inimesed kõik teha oskavad, nii ilus oli,” kiitis ta.

Hanvaris ämmaemandana töötav Marika Venda ütles, et “Bajadeer” on üks etendustest, mida ta siiani veel näinud polnud. “Oli natuke teistmoodi, kui tavaliselt klassikalised balletietendused, aga huvitav oli seda esimest korda näha,” tähendas ta. Venda kui suur balletisõber leidis, et tantsijad olid väga head ja kõik oli nauditav.

“Mina arvan, et oli väga tänuväärt ettevõtmine selline festival siin korraldada. Lapsepõlvest mäletan, millised esimesed estoonlaste esinemised olid tollase kultuurimaja laval, aga neid ei saa võrreldagi,” nentis ta.

Venda arvates oli kiiduväärt, et ka maapiirkonna koolid festivalist osa said.

Ettevõtja Ivo Uustulnd nentis, et tema balletti vaatama paraku ei jõudnud, kuid “Silva” nägi ta oma silmaga ära. “Head emotsioonid on. Meeldis, et selline asi Saaremaale toodi, meeldis konkreetne etendus – kõik meeldis,” kinnitas ta.

Uustulnd lisas, et Tallinnas pole tal aega olnud operetti vaatama minna, ent kui koju kätte tuuakse, tuleb ikka minna. “Saaremaale võiks talvel ja sellisel praegusel ajal rohkem taolisi asju tuua, et meie elu siin rikastada.”


Estoonlased: saarlased olid tõelised profid

Rahvusooperi Estonia peadirektori Aivar Mäe sõnul räägivad just Tallinna naasnud estoonlased Saaremaal toimunust ülivõrdes. “Suurel laval on ju väga hea esineda. Meil omal on lava väiksem, kui seekord Saaremaal oli,” sõnas Mäe. “Tunne on ülev ja uhke. Mul on õudselt hea meel, et meil on nii professionaalne teater, kuid ka Saaremaa poolt oli kõik perfektne.”

Mäe sõnul on kiiduväärt, et saare rahvas sellise innuga etendustel käis. Need toimusid ju siiski argipäevadel, ent saalid olid pilgeni täis. Toole otsiti juurdegi.

Aivar Mäe sõnul on nad alati valmis Saaremaal esinema. Ta märkis, et nad arutasid asja Saare maavanema Kaido Kaasiku ja Kuressaare linnapea Hannes Hansoga ning leidsid, et ehk tasuks kirjutada mõni projekt, varumaks spordikeskusse vajalik lava, toolid jms.

“Kui oleks korralik sisustus olemas, tuleks omahind siis tunduvalt väiksem. Kui nii suur saal on, tasub ka teistel, mitte ainult Estonial tulla.”

Ooperijuht ja ühtlasi lastegala kunstiline juht Mart Mikk märkis, et muljed festivalist on suurepärased.

“Noored Saaremaa lauljad, tantsijad, pillimehed, kostümeerijad, grimeerijad ja dirigent Heldur-Harry Põlda, nende õpetajad ja orkestrijuhid töötasid etendusele eelnevates proovides sisuliselt sama intensiivselt nagu rahvusooperi töötajad igapäevaselt,” rääkis Mikk. “Nad said väga hästi hakkama ja mis kõige tähtsam – andsid kontserdi veelgi ägedamalt kui proovides esinesid!” See ongi Miku kinnitusel professionaalsus.

Estonia avalike suhete ja turundusteenistuse juhi Ülla Veeru sõnul läksid etendused suurepäraselt. Saalid olid täis nii Kuressaares kui ka maakonnakontsertidel ja kogu aeg osteti pileteid juurde. “Viimasele “Silvale” otsisime juba võimalusi kõikide vabade alade täitmiseks lisakohtadega,” tõdes Veerg.

Hea meel oli tal ka sellest, et saarlased oma laste esinemist sedavõrd tõsiselt võtsid, et lastegala oli pilgeni publikut täis. Kokku sai festivalist osa üle 5500 inimese. Estonia tänusõnad kuuluvad tervele Saaremaale, eriti Kuressaare linnavalitsusele, maavalitsusele, Saaremaa ettevõtjate liidule ja omavalitsuste liidule.

Ehkki rahaliselt päris ots otsaga kokku ei tuldud, ei kahetseta ka midagi. Festivali saarele toomine läks maksma 110 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 995 korda, sh täna 1)