Salme vald keelas talunikul väikse tuugeni püstitamise (15)

SÕNAJALGADEGA ÜHEL PULGAL: Talunikud Merike ja Egon Sepp peavad väikse tuuliku püstitamiseks läbima samasuguse kadalipu kui suurettevõtjad Sõnajalad oma suurte tuulikutega. Foto: Egon Ligi /arhiiv

SÕNAJALGADEGA ÜHEL PULGAL: Talunikud Merike ja Egon Sepp peavad väikse tuuliku püstitamiseks läbima samasuguse kadalipu kui suurettevõtjad Sõnajalad oma suurte tuulikutega. Foto: Egon Ligi /arhiiv

Salme vallavolikogu septembriistungil otsustati mitte lubada Lõu külas Lepiku talus tegutseval OÜ-l Saarerätsep talu maadele tuulegeneraatorit paigaldada.

Firma taotles detailplaneeringu algatamist tuulegeneraatori paigaldamiseks villavabriku lähedale eesmärgiga vähendada lõngatootmisega kaasnevat elektrikulu.

Volikogu otsustas Saare Rätsep OÜ-le soovitada päikesepaneelide paigaldamist.

Salme valla ehitus- ja maanõuniku Jüri Kluge sõnul ei näe valla üldplaneering uute tuuleparkide rajamist ette. “Võimalik on vaid olemasolevate parkide täiendamine,” selgitas Kluge, kelle sõnul lubatakse siiski paigaldada oma tarbeks väikesi, kuni 10-kilovatiseid tuulikuid.

Lõusse plaaniti aga 150-kilovatist tuulikut. Vastavad ettevalmistused on juba tehtud – rajatud on uus liin ja alajaam. “Omaniku plaanid on ka pidevalt muutunud. Algselt rääkis ta paarikümnemeetrisest tuulikust. Siis oli maksimumkõrguseks juba 50 meetrit ja nüüd vist veel rohkem,” rääkis Kluge.

Volikogu soovitus oli paigaldada päikesepaneelid. Pealegi tuleks tuulik Kaugatuma–Lõu maastikukaitseala piirile, mis seab sellele oma keskkonnaalased nõudmised ja järelikult tuleks tellida keskkonnamõjude eelhinnang. Ehitusnõunik lisas, et ka üldplaneeringu muutmine pole välistatud.

“Tuleb täita protseduurireeglid ja saada kooskõlastused. Me oleme varem muutnud maa sihtotstarvet. Nüüd on vaja saada kooskõlastused lennuametilt ja teistelt ametkondadelt. Sisuliselt tuleb läbi käia sama kadalipp, mis oli Sõnajalgade tuulikuga,” osutas Kluge.

Saarerätsepa esindaja Egon Sepp ütles, et tema on oma kuludega tellinud keskkonnamõjude eelhinnangu ja enne seda ei oska ta midagi öelda.

“Lubatud on ühendada 150 kilovatti, muu selgub kõik hiljem,” kinnitas Sepp.


 

Väljavõte Salme vallavolikogu 16. septembri protokollist:

Otsusele eelnenud arutelus ütles volinik Koit Kull: “Tublid inimesed, aga mina olen selle vastu. Alguses on firma rajamisel tehtud vist valearvestus, et jõuaks nüüd olla jätkusuutlik.”

“Võib-olla ei osatud arvestada tootmisvõimsust,” avaldas seepeale arvamust volikogu esimees Andrus Raun.

Valla ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge soovitas firmal enne ära teha keskkonnamõjude eelhindamine. “Tuulegeneraatori paigaldamiseks detailplaneeringu kehtestamisega looksime pretsedendi ja see läheks vastuollu valla kehtiva üldplaneeringuga,” selgitas Kluge, kelle sõnul on firma aja jooksul oma soove ja taotlusi palju muutnud.

Volikogu esimees pakkus välja soovituse kasutada päikesepaneele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 148 korda, sh täna 1)