Rahandusministeerium nõuab parvlaevahanke tühistamist (10)

Laevakompanii minister ajab jama

Rahandusministeerium (MKM) saatis eile majandusminister Urve Palole järelevalvemenetluse kokkuvõttega otsuse projekti tunnistada kehtetuks kogu läbirääkimistega peetud parvlaevahange.

Ärilehe andmeil tuleks selle järgi tühistada ka viimane majandus- ja kommuniaktsiooniministeeriumi otsus, millega kuulutati hanke võitjaks Tallinna Sadam. Rahandusministeerium leiab, et Väinamere Liinide pakkumus vastas üldjoontes juba esimese hanke tingimustele.

Lehe käsutuses on 15. oktoobril rahandusministeeriumi riigihangete osakonna koostatud ja allkirjastatud järelevalvemenetluse kokkuvõte majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi läbiviidavast parvlaevahankest. Nii minister Urve Palole kui kahele hangetel osalenud konkurendile Tallinna Sadamale ja Väinamere Liinidele saadetud dokumendi järeldused on jahmatavad. Nimelt leiab rahandusministeerium (RM), et parvlaevaühenduse pakkuja leidmiseks korraldatud hanked, neil osalenute (mitte)kvalifitseerimine ja võitjateks või kaotajateks kuulutamine on olnud seadusega vastuolus ja kogu otseläbirääkimistega peetud hanke protsess tuleb kehtetuks tunnistada.

Otsuse projektist selgub, et RM on teise ministeeriumi parvalaevahanget uurinud juba alates 24. septembrist. See tähendab, et järelevalvemenetlus algatati päev pärast seda kui MKM teatas, et Väinamere Liinid ei kvalifitseerunud esimesel hankel osalema ning ministeerium läks edasi võimalike teenuse hanketingimusi muutmata. Seega teadsid mõlemad ministeeriumid ning ka minister Palo juba nädalaid tagasi, et asi käärib. See ei seganud teda ettevõtmisega edasi minemast või rahandusministeeriumit pidurit tõmbamast. Veel üleeile kuulutati läbirääkimistega hanke võitjaks Tallinna Sadam.

Nüüd, päev pärast MKM-i lõpliku hanke võitja väljakuulutamist käsib rahandusministeerium Urve Palol kogu parvlaevahange tühistada, kuna MKM on kogu hanke vältel rikkunud riigihangete seadust. Lühidalt seisneb seaduserikkumine selles, et MKM kuulutas pärast avaliku hanke väidetavat läbikukkumist välja otseläbirääkimistega hanke, omamata selleks tegelikult piisavalt õigust. Rahandusministeerium andis Palole viis päeva, et esitada oma vastuväiteid. Kui Palo piisavalt osavalt oma samme põhjendada ei suuda, tuleb vähemalt poolele teele taas tagasi liikuda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 192 korda, sh täna 1)