Rita Peirumaa – miljöölise terviku säilimiseks on tähtis iga hoone

IMETLUST VÄÄRT: "Kui võtame väikelinnalt ära tema arhitektuurilise omapära, on inimestel veel vähem põhjust väikelinnas elada," leiab muinsuskaitsespetsialist Rita Peirumaa. Fotol imetleb ta Pargi 1 asuva taastatud hoone omapäraseid aknaid. Foto: Tambet Allik

IMETLUST VÄÄRT: “Kui võtame väikelinnalt ära tema arhitektuurilise omapära, on inimestel veel vähem põhjust väikelinnas elada,” leiab muinsuskaitsespetsialist Rita Peirumaa. Fotol imetleb ta Pargi 1 asuva taastatud hoone omapäraseid aknaid. Foto: Tambet Allik

Kui kohe ei suudeta vana maja restaureerida, tuleks see vähemalt konserveerida ja jätta paremaid aegu ootama, soovitab muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa, kelle poole pöördus Saarte Hääl selleks, et tuua selgust nn kolemajade temaatikasse.

Kuressaares on üsna palju näiteid, kus muinsuskaitse all olev puitmaja laguneb ja on kehvas seisus, samuti on selge, et lähimate aastate jooksul ei kavatse omanik seda restaureerima hakata. Miks ta ei võiks selle hoone pigem kohe maha lammutada, vaid tuleb oodata, kuni see täiesti ära laguneb või maha põleb?

Ega lammutamine ole ainus lahendus. Omanikul võib tekkida tulevikus siiski plaan hoone korrastada. Seega võiks lammutamise asemel kaaluda hoone konserveerimist nii, et see edasi ei laguneks. Aga kui selget plaani pole ja vaba raha ka mitte ning elamine on hoopis mujal, tasub kaaluda müümist. Kui on soov hoopis uus maja ehitada, siis ei soovitaks kasutada       taktikat, et kõigepealt lammutame vana hoone maha ja siis ehitame uue, vaid pigem leida uuele majale sobiv krunt mujal. Üldine lammutamine viiks vanalinna väga kiire hävinemiseni. Vanalinn ei koosne üksikutest objektidest, oluline on tervik. Miljöölise terviku säilimiseks on tähtis iga hoone.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 544 korda, sh täna 1)