Pimedate ühing: reform toob kahju (FOTOD) (3)

ABILISEGA KOOS: Pöide kandi mees Mati Press saabus valge kepi päeva tähistama koos juhtkoer Brittaga. Foto: Tambet Allik

ABILISEGA KOOS: Pöide kandi mees Mati Press saabus valge kepi päeva tähistama koos juhtkoer Brittaga. Foto: Tambet Allik

Nägemispuudega inimesi koondav Saaremaa pimedate ühing arutas eilsel rahvusvahelisel valge kepi päeval töövõimereformi üle ja otsustas jätkata senise juhatusega.

Ka järgmised neli aastat kuuluvad juhatusse Marju Saar, Marje Haller, Mati Peling ja Anneli Lõhmus, kes on ka edaspidi juhatuse esimees.

Ühing ei saanud oma eilsel üldkoosolekul üle ega ümber kavandatavast töövõimereformist.

“Juurde ei annaks see reform kindlasti midagi, pigem muutub meie inimeste olukord hullemaks,” ütles Anneli Lõhmus, kelle sõnul on osa ühingu liikmetest oma allkirja reformivastasele petitsioonile juba andnud. “Sellisel viisil seda reformi küll rakendada ei saa – kuna tugiteenuseid pole välja töötatud, jäävad inimesed väga kehva seisu.”

Ka Mati Peling, kes hiljutise silmaoperatsiooni tõttu eilsel koosolekul osaleda ei saanud, nimetas reformi nägemispuudega inimeste üheks suuremaks mureks.

Tööd tuleb ise otsida

“See reform külvab ainult suurt segadust,” ütles Peling. “Peab hakkama otse kraadi taotlema, et kõigest aru saada. Midagi nagu üritatakse teha, aga kõik on kuidagi poolik, mingit kindlust asja juures pole.”

Pelingu sõnul kahtleb ta, kas reform pimedate elu üldse kuidagi paremaks teha suudaks. “Pimedate puue on ju spetsiifiline – neid niisama lihtsalt laua taha tööle ei pane,” lausus ta.

Peling peab tööpuudust nägemispuudega inimeste jaoks suureks probleemiks. “Ise tuleb olla aktiivne ja ettevõtlik, sest niisama lihtsalt keegi tööd pakkuma ei tule,” lausus füüsilisest isikust ettevõtjana töötav mees.

Juba kümmekond aastat teevad siinsed nägemispuudega inimesed koostööd taanlastega, valmistades harju. “Kord on meil tööd päris tihedalt, siis jälle vähem – sõltub sellest, kuidas seal Taanis parasjagu töökäsi jätkub,” rääkis Peling, lisades, et sel suvel valmistasid saarlased ligi neli tuhat harja.

Harjade valmistamise tööd jätkub aga vähestele. Kolm ühingu liiget tegutseb FIE-st massöörina, osa valmistab ka punutisi.

“Et sellest piisaks endale elatise teenimiseks, selle peale lootma jääda ei saa,” lausus Anneli Lõhmus, lisades, et suur osa ühingu 64 liikmest on juba vanaduspensioni eas.

Pärast eilset koosolekut pidulauda istunud rahvale andsid väikese kontserdi külalised Kuressaare Vanalinna koolist – 7. klassi tütarlaste ansambel, 5. klassi tüdruk Roos Marie Karmel Pšenitšnaja ja 6. klassis õppiv Markus Talp ning muusikaõpetaja Malle Veske.

Pidupäeva puhul tervitas ühingut Eesti pimedate liidu juhiabi, saarlane Rita Arman, kes andis tänavu juubelit tähistanud Anneli Lõhmusele üle EPL-i tänukirja senise tubli töö eest.

Kingituseks valge kepp

Traditsiooniliselt saab üks ühingu väljapaistvamatest liikmetest valge kepi päeva puhul kingituseks valge kepi. Seekord peeti tunnustuse vääriliseks Pöide kandi meest Mati Pressi. “Tema on kõva pillimehena käinud kaks aastat järjest koos naisansambliga esindamas meie ühingut Eesti pimedate liidu suvepäevadel,” rääkis Lõhmus, kes andis mehele kingituse üle koos kallistusega. “Ma oleks ikka musimopsu ka tahtnud,” teatas Mati Press, pälvides Anneli Lõhmuselt seepeale põsemusi.

Press oli kohale tulnud koos oma juhtkoera Brittaga, kes kohaletulnute seas väikest elevust tekitas. “Brittal käib juba kaheksas aasta,” ütles Mati oma sõbraliku ja uudishimuliku labradori retriiveri kohta. Press demonstreeris oma juhtkoera oskusi, andes Brittale käsklusi märksõnade, nagu “uks” ja “pink” abil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 417 korda, sh täna 1)