Ülo Roos saab homme 75 (2)

ANKRUPAIK TUULE TÄNAVAL: Mitmekülgne mees Ülo Roos on ankru kõvasti paika kinnitanud. Headele inimestele on juubilari koduuksed alati valla. Foto: Aare Laine

ANKRUPAIK TUULE TÄNAVAL: Mitmekülgne mees Ülo Roos on ankru kõvasti paika kinnitanud. Headele inimestele on juubilari koduuksed alati valla. Foto: Aare Laine

Saarlast Ülo Roosi tuntakse eelkõige kui laulu-, matka-, looduse-, reisi-, jõulu-, kõne- ja kirjameest.

Siberisse küüditatuna teatakse Ülo Roosi ka saatusekaaslastele kokkutulekute korraldajana, aga ka giidina, merekultuuri seltsi liikmena, kunagise linnavolikogu liikme ja kalandustegelasena, ekspulmavanemana, dendropargi rajaja ja Dendro villa peremehena.

Enamik lehelugejaid teab hea huumorisoonega kuressaarlast just eelpool loetletud rollide tõttu, aga Ülot kui meistersportlast teavad ilmselt vähesed. See võiks olla lausa mälumängu küsimus: mis alal on Ülo Roos meistersportlane? Vastus: matkamises. N. Liidu meistersportlase normatiivi täitis sitke saarlane eelmise sajandi kaheksakümnendate aastate alguses.

Eile keskpäeval riisus Tuule tänava mees Ülo Roos dendropargis lehti. Dendro villa peremehe sõnul on see paik Kuressaares üks kolmest, kus avaneb vaade merele. “Kus veel merd näeb? Sadamas ja Titerannas. Mujal varjab ilusat merevaadet roostik,” selgitas homne juubilar, kes on juba aastakümneid hoolitsenud selle eest, et roostik selles piirkonnas võimust ei võtaks. Õiteilu jätkub dendropargis oktoobrikuuski ja selle erksaid värve võib imetlema jäädagi.

Rootsi sõjalaeva ankur, mille traalpüügimehed aastakümneid tagasi merest välja tõmbasid, ehib nüüd Tuule tänava äärses pargis mere ja Ülo maja vahelist ala. Piltlikult öeldes on see Ülo ja Anne Roosi ankrupaik. Paik, kuhu Salmel sündinud, pooleteiseaastase poisina Siberisse küüditatud ja hiljem Tehumardil kasuema juures üles kasvanud Ülo Roos hakkas 44 aastat tagasi maja ehitama. Nüüd on ta oma Tuule tänava kodus koos abikaasaga juba aastaid külalisi võõrustanud. Peremees ei paku turistidele oma villas üksnes peavarju, soovi korral näitab ta huvilistele giidina ka oma kodusaart.

Tänavune aasta on juubilarile erilise tähendusega sellegi poolest, et koos Annega tegid nad reisimise rekordi, külastades ühtekokku 13 riiki. Kõige erksamad muljed on neil viimasest kahenädalasest turismireisist, kus bussirataste alla jäi 11 riigis 5000 kilomeetrit.

Maikuus viibisid Anne ja Ülo külalislahkes Gruusias ja augustis võtsid nad osa merekultuuri seltsi korraldatud oivalisest Gotlandi reisist.

Enam kui 20 riigis rännanud Ülol on ka järgmiseks aastaks reisiplaanid juba tehtud. Sihtmärgiks on võetud Peruu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 893 korda, sh täna 1)