Mustjalas avatakse täna uhiuus kõlakoda (2)

KÕLAB HÄSTI :Vallavanem Kalle Kolteri nipsutamist on kõlakojast kaugele kuulda. Foto: Tambet Allik

KÕLAB HÄSTI :Vallavanem Kalle Kolteri nipsutamist on kõlakojast kaugele kuulda. Foto: Tambet Allik

Mustjala alevikus avatakse täna kell kümme pidulikult vastvalminud puidust kõlakoda, mille kuju on inspireeritud viikingilaevast ja mille tippu kaunistab draakonipea.

Kohaliku külaseltsi eestvedamisel rajatud kõlakoda ehitati platsile, kus peeti laatasid ja korraldati kontserte juba esimesel iseseisvuse ajal.

Mustjala vallavanem Kalle Kolter ütles Saarte Häälele, et 2005. aastal, kui pandi kirja valla kultuuri arengukava, nähti ette, et kooli ümber võiks tekitada kultuuri- ja spordikompleksi. Ühe osa nimetatud kompleksist moodustabki kõlakoda, mille esimesed kaared pandi püsti selle aasta juunis.

Täna toimuva traditsioonilise Mustjala sügislaada raames avatakse ka kõlakoda. Kõlakoja õnnistab sisse Mustjala Anna koguduse hooldajaõpetaja Rene Reinsoo. Kolter ütles, et asjaosalistele jagatakse ka aukirju ning esinevad rahvatantsijad ja Mustjala segakoor.

Kolteri sõnul plaaniti esialgu rajada kivist kõlakoda, kuid vajalikku rahastust ei õnnestunud kuskilt saada. Esimesed kaks projekti läksid vallavanema sõnul vett vedama ja alles kolmandal katsel saadi PRIA-lt kõlakoja rajamiseks vajalik toetus, 10 000 eurot. Lisaks toetas kõlakoja valmimist rahaliselt vald ise.

Kõlakoja rajamise projekti juhtis 2010. aastal loodud MTÜ Mustjala Külaselts, mille liige vallavanem ise on. Projekti eestvedajana tõstis Kalle Kolter esile külaseltsi juhatuse liiget Mait Põldu. Kõlakoja ehitas Puitkatused OÜ, kujunduse idee autor oli skulptor Mati Karmin, kes oma suved Mustjalas veedab. Karmini ideele toetudes tehti projekt valmis ettevõttes Kuressaare Kommunaalprojekt OÜ. Draakonipea autor on kohalik kunsti- ja ehitusmees Peeter Metsrand.

Vallavanema sõnul sümboliseerib draakonipea võimsust ja valmisolekut ohtudele vastu seista, viikingilaeva vööri kujuline kõlakoda aga seda, et Mustjala vald asub mere ääres. Kolteri meelest on kõlakoda hästi õnnestunud ja vajalik ehitis.

Nüüd on ka Mustjala muusikafestivalil üks kontserdikoht juures, märkis ta.

Kõlakoda ei ole ainuke ehitis, mis Mustjala külaseltsi juhtimisel valminud. Kalle Kolter rääkis, et valminud on ka bussiootekoda, kooli küttehoidla ja kooli mänguväljak. Lisaks on plaanis rekonstrueerida kõlakoja platsi ääres seisev ajalooline pritsukuur. Kolter lisas, et lihtne seltsil külaelu edendada just pole, sest toetusi antakse seltsidele tagantjärele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 841 korda, sh täna 1)