Madis Kallas juhib omavalitsuste liitu (1)

MADIS KALLAS: “Minu eesmärk on ennekõike taastada SOL-i ühtsus, et sinna kuuluksid kõik Saaremaa omavalitsused, ja see oli ka põhjus, miks olin nõus võtma vastutuse.” Paremal seisab Raimu Aardam. Foto: Tambet Allik

MADIS KALLAS: “Minu eesmärk on ennekõike taastada SOL-i ühtsus, et sinna kuuluksid kõik Saaremaa omavalitsused, ja see oli ka põhjus, miks olin nõus võtma vastutuse.” Paremal seisab Raimu Aardam. Foto: Tambet Allik

Saaremaa omavalitsuste liidu volikogu valis eile liidu uueks esimeheks Kuressaare abilinnapea Madis Kallase, kes on esimene Kuressaare linna esindaja sellel ametikohal.

Nii Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) esimeheks valitud Madis Kallas kui ka aseesimeheks valitud Salme vallavanem Kalmer Poopuu said salajasel hääletamisel kõigi kohal olnud 28 liikme hääled.

Kallase hinnangul on väga oluline, et maakonnas tegutseks organisatsioon, kus oleksid esindatud kõik Saaremaa omavalitsused ja arutataks tervet maakonda puudutavaid asju. “Väga vähe on praegu veel sellised teemasid, mis piirduvad vaid ühe omavalitsusega, olgu selleks bussiliiklus, koolivõrk või lasteaiakohad,” põhjendas Madis Kallas.

Ühinev vald on liikmeks oodatud

Praegu kuulub Saare maakonna 16 omavalitsusest SOL-i 13 omavalitsust, endiselt on organisatsioonist väljas sealt erimeelsuste tõttu mõni aeg tagasi lahkunud Kaarma, Kärla ja Lümanda vald, mis peaksid veel selle aasta lõpul Lääne-Saare vallaks ühinema.

SOL-i uus esimees avaldas lootust, et 1. jaanuarist liitub SOL-iga ka Lääne-Saare vald, kes saaks organisatsioonis kuus häält. Tulenevalt elanike arvust on SOL-i volikogu 34 kohast praegu kümme Kuressaare linna käes, ülejäänud 12 omavalitsusel on igaühel kaks häält.

Madis Kallas ütles , et soovib SOL-i kaasabil ühte koondada ka turismisektori ja viia ühe katuse alla spordiorganisatsioonid ning parandada seeläbi nende koostööd.

Kui seni on SOL-i eranditult juhtinud omavalitsuste juhid nagu Raimu Aardam ja Mart Mäeker, siis Madis Kallas on esimene, kes ei ole selles ametis vallavanema või linnapeana. Kuressaare linnapea Hannes Hanso ütles, et talle on juba pool aastat räägitud, et ta võiks kandideerida SOL-i juhiks, kuid ta tundis, et kui ei suuda 101 protsenti sellesse ametisse panustada, pole mõtet seda vastu võtta. “Suurepärase diplomaadina saab Madis selle tööga kindlasti väga hästi hakkama,” lisas Hanso.

Hanso mainis ühe mittekandideerimise põhjusena ka seda, et kavatseb kevadel kandideerida riigikokku ja see võtab omakorda ressursse, lisaks linnajuhtimisele. “Mis seal salata, üritasime ka teiste inimestega rääkida, et leida võimalike juhikandidaate, kuid ühel või teisel põhjusel paistis asi kulgevat Madise toetamise suunas,” sõnas ta. “Ja nii ka läks – 28 häält 28-st on tubli saavutus.”

Õhus oli tunda erimeelsusi

Sotsiaaldemokraatlikku erakonda kuuluv Raimu Aardam tunnistas Saarte Häälele, et alates tema SOL-i juhiks valimisest 2012. aasta jaanuaris jäi õhku rippuma teatud erimeelsusi. “Seda oli tunda kogu valitsemisperioodi vältel,” sõnas Aardam.

Aardam võitis eelmistel valimistel toonast Pöide vallavolikogu esimeest, reformierakondlast Koit Keldrit vaid paari enamhäälega.

“Hoolimata eriarvamustest ja sellest, et vahepeal oleme tegutsenud vähendatud koosseisus, olid otsused siiski suures osas konsensuslikud ja tahaks loota, et järgmine periood, kus juht on Madis Kallas ja asejuht Kalmer Poopuu, tuleb samasugune töine,” lausus Aardam.

Ta ei kinnitanud, et Kuressaare abilinnapea SOL-i tüürile tõus oleks otseselt tingitud juhtrollist, mille Kuressaare linn on endale võtnud kogu maakonna omavalitsuste liitmisel. “Samas on linna roll kahtlemata väga oluline nii rahvaarvu kui ka tööandjate poolest, ja linn peaks saama suuremat sõnaõigust ka liidu laua taga.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 802 korda, sh täna 1)