Piinlik ignorantsuse demonstratsioon (22)

Võib vist küll üpris veendunult öelda, et möödunud pühapäeval Toompeal asetleidnud kooseluseaduse vastane meeleavaldus oli viimase aja üks enim kõneainet tekitanud sündmus. Peab nentima, et paraku ka üks piinlikumaid.

Mul on praeguseks tunne, et tegelikult on selle kooseluseadusega seoses suutnud mõlemad osapooled vist pea kõik juba hingelt ära rääkida. Vähe on selliseid seadusi, mis ühiskonnas niisugust resonantsi tekitavad, on niivõrd polariseeruvad. Võib-olla on see sellepärast nii, et tavaliselt on seadused ju suhteliselt tüütud, seal on numbrid ja keeruline sõnastus ning ega saa ju päris täpselt aru ka, et mida see kõik nüüd siis muudab.

Piinlik oli, agiteerijate pärast

Aga nüüd oli ühtäkki paberil teema, mis suudab inimesi tõepoolest erutada, panna maalima ja joonistama plakateid ning tuua kaunil pühapäevasel sügispäeval Toompeale meelt avaldama. Ehk oli mõni neist isegi kätte võtnud ja eelnevalt selle seaduseelnõu läbi lugenud, ehk oli mõni seda teinud vastane jätnud sellepeale koguni Toompeale minemata. Seda me ei tea ega ilmselt saagi teada.

Seevastu oli Toompea lossiesine kuni Nevski katedraali treppideni inimestega kaetud, lipud lehvisid, plakatitele oli hoolsalt visandatud sõnu ja lauseid – oli taktitundelisemaid, oli vihasemaid ja suisa rõlgeid. Peeti kõnesid ja kõlas muusika.

Nagu päris rahvakoosolek, meeleavaldus. Vaatasin seda ka jupiti mõned minutid Delfi otseülekandest, aga pikemalt lihtsalt ei suutnud. Miks? Sest piinlik hakkas. Tõsiselt piinlik, nagu vaataks vanematega koos telekast pornot.

Kooseluseadus on emotsioonideseadus, mis tähendab, et väga vähe on jäänud ruumi ratsionaalsele arutelule. Siin pole numbreid, mis oleksid õiged või valed ning mille üle otsustamine tugineks teatavale pragmaatilisele loogikale. Sestap on ka palju tundeid, mis selle tühimiku täidavad. Ja iseenesest on see ju normaalne: inimesed ikka tunnevad, tunnetavad maailma omamoodi. Eks mõned tundmused ja maailmatajumised jää ajale jalgu ning mida vanemaks saad, seda suurem dissonants võib selle maailmaga tekkida. Seegi on normaalne. Mis pole aga normaalne, on nende tunnete ekspluateerimine. Just sellepärast on piinlik. Piinlik on, et inimesi hullutatakse ja hirmutatakse tundepõhistele argumentidele tuginedes, täpselt nii, nagu seda on aastasadu teinud kirik, nagu seda on lähiminevikus teinud natsionalistlik Saksamaa. See on hirmu diktatuur, mida toidab teadmatus, desinformatsioon, tegelikkuse moonutamine, lihtsustamine ja emotsionaalne mõjutamine. Selliste võtete ja argumentide kasutamine ei tee mitte kellelegi au, liiatigi veel siis, kui niimoodi püütakse väärata sellise seaduse vastu võtmist, mis suurendaks meie väikses riigis elavate inimeste võrdsust. Nii et piinlik pole niivõrd isegi mitte nende inimeste pärast, kes kallil pühapäeva pärastlõunal Toompeale olid tulnud, vaid nende pärast, kes seda vaatemängu agiteerisid – ilma ühegi ratsionaalse argumendi või faktita, relvaks ainult seesama vana hirm. Taktika, mille kirik on oma mõjuvõimu suurendamiseks aastasadade jooksul perfektseks lihvida osanud.

Laiskuse põhjustatud lollus

Me kuuleme pidevalt, et “aga seaduse pooldajad on ise samasugused”, ehk siis see peaks olema pädev vabandus mistahes roppustele, mis avalikkuse ette paisatakse, see justkui vabastaks vastutusest oma karja eest hoolt kandmast. Nende sõnade ja tegude eest vastutust võtmast, saamata aru, et vastutus on üpris otsene.

Ma ei oska olla nende inimeste peale vihane, kes ei jaga selle seadusega seoses minuga samu seisukohti. Inimestel on palju erinevaid veendumusi. Kuid ma ei suuda olla empaatiline lolluse ja ignorantsuse suhtes, mille on põhjustanud laiskus mitte süüvida. Ja nii lähevadki säärastele kõnekoosolekutele “häbi!” ja “õigus!” skandeerima inimesed, kes on lasknud teadmiste puudumise tühimiku täita hirmulugude ja spekulatsioonidega. Inimesed, kes näevad oma elu juhtimas kõiki teisi peale nende endi, kelle ebaõnnestumiste taga on röövkapitalistid, ühiskond ja riigikogu, valitsus, president ja peaminister. Ma kardan samas, et neil poleks paraku abi ka perekonna- ja traditsioonikaitsjate lõppideaalist, mis on sõnastatud järgmiselt: “Meie eesmärk on korra taastamine ning korra all me mõistame karmi ja hierarhilist, oma alustes sakraalset, antiegalitaarset ja antiliberaalset kristlikku tsivilisatsiooni.”

Võib lõputult heietada spekulatsioone, oletusi, anda hinnanguid ja levitada uskumusi, nende põhjal argumenteeridagi, kuid tõeseks see neid veel selle põhjal ei tee. Häbi neile, kes seda teades kisuvad inimesi pühal puhkamise päeval välja nende kodudest, täitmaks oma tegelikku agendat, mille eest vastust ei suudeta anda ning mille tegelik koht on pime, kohutav ja tagurlik keskaeg, mitte 21. sajandi Eesti Vabariik, kus kõigil oleks võimalus hästi ja õnnelikult elada!

Priit Pruul
pealinnas elav saarlane

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 638 korda, sh täna 1)