Maastikuhooldaja tõrjub raha väärkasutuse süüdistust (5)

Martin LeedoMTÜ Mullutu Loodushoiu Selts, keda kahtlustatakse loodushoiuraha väärkasutuses, leiab, et Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) süüdistab neid otsitud põhjuste alusel.

Eilne Eesti Päevaleht kirjutas, et KIK rahuldas mullu 1. veebruaril MTÜ taotluse rahastada projekti “Mullutu-Loode hoiuala hooldamine”. “Toetuse saaja pidi viima ellu projekti kogumaksumusega 278 965,08 eurot. Toetuse summa pidi otsuse kohaselt olema 251 068,57, välja jõudis KIK toetusest maksta 35 985,60 eurot,” selgitas KIK-i kommunikatsioonijuht Elina Kink Päevalehele. Ka seda nõutakse nüüd tagasi.

Projekti tegevuste lühikirjeldus on: infrastruktuuri rajamine (23,4 kilomeetrit karjaaeda), karja soetamine ning liigirikaste madalsoode ja loopealsete hooldamine. Päevaleht nentis, et KIK-ile esitatud dokumentide järgi olid lubatud tööd tehtud, kuid kontroll näitas, et need ei olnud tehtud.

MTÜ Mullutu Loodushoiu Selts juhatuse liige Martin Leedo (fotol) ütles aga, et tegelikult on tööd tehtud, aiad rajatud, traadid ja elektrikarjused paigas, veised söömas ja sadu hektareid maastikku muutub üha ilusamaks.

Martin Leedo sõnul sai kogu probleem alguse sellest, et KIK-i seatud hanketingimuste järgi pidi kogu projekti jaoks vajalikud veised ostma ühest ettevõttest. Samas on tema sõnul teada, et osta korraga sedavõrd suurt kogust veiseid – 280 looma – pole Eestist ja ilmselt ka Soomest võimalik.

Nii otsustatigi, et hea äripartneri Egon Jürissoni ettevõte ostab veised Eestist kokku ja müüb need omakorda MTÜ-le. KIK leidis aga, et tegemist on tehinguga seotud ettevõttega. Kui projektijuht palus hanketingimusi mõistlikumaks muuta, et kõiki loomi ei peaks ühest kohast ostma, KIK keeldus. Seepärast otsustas MTÜ koostööst KIK-iga loobuda.

Selleks ajaks oli KIK maksnud välja ligi 36 000 eurot karjaaedade tegemiseks ja nüüd väidetakse, et MTÜ pani maastikule vanad aiad. Martin Leedo selgitas, et KIK-i soovil pidanuks uued aiad rajama eelmise aasta sügisel, kuid see ei tundunud mõistlik – kevadel tuleb ju mitukümmend kilomeetrit aeda läbi käia ja kõik postid üle koputada, sest talvel maapinna liikumise tõttu need nihkuvad ja vajuvad viltu.

Seepärast saavutati Leedo sõnul suuline kokkulepe, et postid pannakse paika kevadel. Hiljem selgus aga, et KIK-i spetsialistid olid mullu detsembris käinud poste vaatamas ja leidnud, et need on aastaid vanad. Uued aiad rajati ju alles sel kevadel, nentis MTÜ esindaja. “Võin selle peale mürki võtta, et aiad on uued,” lisas ta.

Martin Leedo kinnitas, et ei ole KIK-i süüdistustega nõus ja kui vaja, pöördutakse õiguse saamiseks kohtu poole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 522 korda, sh täna 1)