Netiühenduseta leibkondi on vaid napp viiendik

SIIT SAAB INTERNETTI: Teetormaja juhataja Avo Maasik ja süsteemiadministraator Olle Koert. Foto: Irina Mägi

SIIT SAAB INTERNETTI: Teetormaja juhataja Avo Maasik ja süsteemiadministraator Olle Koert. Foto: Irina Mägi

Saare maakonnas elavatest leibkondadest on ligi 83 protsendil kodune internetiühendus.

Statistikaameti andmeil on see praeguse aasta kohta käiv näitaja Saare maakonna puhul 82,8%. Eesti keskmine on vaid pisut suurem, 82,9%. Internetiühendusega leibkondi on maakonnas 11 100.

“Eks see protsent võiks muidugi suurem olla,” leidis Saaremaa suurima internetiteenusepakkuja Teetormaja juhataja Avo Maasik. Et see osakaal kunagi päris sajani küüniks, Maasik siiski ei arva: “See pole loogiline. Alati on ju neid, kes midagi põhimõtteliselt ei tee, kes leiavad, et pole vaja ja saab ilma hakkama.”

Veel 2010. aastal oli internetiühendusega leibkondi maakonnas ligi 7200, nende osakaal aga 52,6%, näitavad statistikaameti andmed.

16–74-aastaste internetikasutajate arv ja osatähtsus maakonna elanike seas on 2010. aastaga võrreldes märgatavalt kasvanud: kui 2010. aastal oli neid 15 700 ehk 64%, siis tänavu on 17 600 ehk 75,9%.

Avo Maasik statistikat päris tõe pähe siiski ei võtaks. Tema põhjendas nelja aasta tagusest suuremaid arve eelkõige mobiilse interneti lisandumisega. “Maale seda internetti ju nii palju juurde veetud pole,” lausus ta.

Seda, et mobiiltelefonide ja teiste nutiseadmete kasutamise tõttu lauaarvutit ja interneti püsiühendust vähem kasutataks, Maasik ei usu. “Kasutamine kasvab nii ühes kui ka teises segmendis – vähemaks pole kindlasti midagi jäänud,” ütles ta. “Minutite poolest hakkab inimene internetti kindlasti praegusest veelgi rohkem kasutama.”

Internetiühendusega leibkondi on Eestis kokku 478 900. Suurim on netiühendusega leibkondade osatähtsus Lääne maakonnas (89,1%), väikseim aga Ida-Virumaal (71,8%). Tallinnas on see näitaja 86,4%.

16–24-aastastest Eesti elanikest kasutab internetti koguni 99,5%. Vanemate seas on see näitaja igas järgmises vanuseastmes väiksem – 65–74-aastaste puhul vaid 44,4%.

Õpilastest kasutab internetti 100%. “Koolis ju ilma hakkama ei saa,” märkis Maasik.

Töötavate inimeste seas on netikasutajaid 92,9%, töötutest 83,1% ja mittetöötavatest pensionäridest 56,4%.

Internetikaubanduse kasutajaid on 16–74-aastaste seas 48,6%. Innukamad on selles osas naised. Pool või üle poole netikaubanduse kasutajaist ostavad või tellivad interneti vahendusel rõivaid ja sporditarbeid ning kontserdi-, kino-, teatri- jm pileteid.

Nendest, kel kodust internetiühendust pole, põhjendas viiendik nii kümne aasta eest kui ka praegu, et saab internetti kasutada kusagil mujal. Nende osakaal aga, kes leidsid, et neil pole internetti vaja, on kasvanud 42 protsendilt 67-le.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 327 korda, sh täna 1)