Koigi vaatetorn on valmis (3)

Koigi maastikukaitseala õpperaja laudteed, sillad, hakkpuidurada ja vaatetorn on valmis. Tööd on veel pooleli vaid parkla juures.

“ Rada pidulikult avatud veel ei ole, nii et šampanjat juua ei saa,” ütles RMK Saarte piirkonna külastusjuht Üllar Soonik, kelle sõnul ollakse töödega ajagraafikust ees just tänu ehitajale.

Ehitustööd algasid juunis ja ehitaja on OÜ Reibal JRK. Kui varem oli matkarajal kolm vaatetorni, siis nüüd on üks – uhke ja nüüdisaegne. “See osa, kõige suurem Koigi järvest, mis kinni kasvanud on, jääb nüüd nägemata, aga teised järved on ilusti näha,” rääkis Soonik, kelle sõnul on uus vaatetorn uhke ja nüüdisaegne rajatis.

Arhitekt Ivar Lubjak ettevõttest OAAS Arhitektid möönis, et tema jaoks oli torni kavandamine selline tavapärane arhitektitöö. “Keeruliseks tegi selle võib-olla see, et materjal oli ette antud,” märkis ta, lisades, et terast või betooni rappa ju ei pane. Lubjaku sõnul peaksid sellised rajatised projekti järgi vastu pidama vähemalt kümme aastat.

Ta rääkis, et tahtis vaatetorni teha võimalikult lihtsa ja just kandilistest prussidest. “See oli lähtekoht, ma ei tahtnud kasutada ümarpalki, nagu RMK-l tavapäraselt need tornid on,” selgitas ta. Uue ja vana torni erinevusena tõi Lubjak välja, et uus torn on kõrgem ja kahe vaateplatvormiga.

Kui enne vanade ehitiste lagunemist-lammutamist oli kõrgeim vaatetorn 10 meetri kõrgune, siis uuel vaatetornil on kõrgust ligemale 11 meetrit ja kaks vaateplatvormi, millest üks asub 4,7 ja teine 9,4 m kõrgusel. “Ta on visuaalselt rahulikum, selline lihtsa ja risttahuka kujuga, mitte selline äralõigatud tipuga püramiid,” kirjeldas arhitekt Lubjak, kelle sõnul ei tohiks probleeme tulla ka torni kandevõimega.

Koigi soostik on suurim omataoline terves Lääne-Eesti saarestikus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 901 korda, sh täna 1)