Saare noored eelistavad Tallinna kõrgkoole

Tänavu juunis Saaremaa ühisgümnaasiumi lõpetanud noortest õpib kõrgkoolis edasi 82,6%, Kuressaare gümnaasiumis on see näitaja 70 protsendi ümber.

Kuressaare gümnaasiumi tänavuste, 36. lennu lõpetajate populaarseim valik oli, nagu ka eelmistel aastatel, Tallinna tehnikaülikool, kus õpib edasi 16 noort.

Õppealajuhataja Maidu Variku sõnul on KG vilistlaste seas viimastel aastatel populaarsemad kõrgkoolid ka Tallinna ülikool, Tartu ülikool ja Tallinna tehnikakõrgkool. “Need neli ikka konkureerivad omavahel,” lausus Varik, lisades, et maaülikooli valinuid on tänavu varasemast pisut vähem.

Tallinna ülikooli võeti KG lõpetanutest vastu 13, tehnikakõrgkooli kümme ja Tartu ülikooli kaheksa noort. Paarist vilistlasest said Eesti kunstiakadeemia, Eesti maaülikooli, EBS-i, Tallinna tervishoiukõrgkooli ja Hollandis asuva Stenden University tudengid.

Variku andmeil on kohe pärast abituuriumi kõrgkooli kasuks otsustanud lõpetajaid läbi aastate olnud 70 protsendi ümber.

Kuressaare ametikooli pääses seitse, Pärnu ja Tallinna kutsehariduskeskusesse kaks vilistlast. Valitud koolide seas oli ka piiblikool Inglismaal.

Kaitseväkke läks Variku andmeil aega teenima kuus noormeest. “Mõned noored otsustasid õpingutes pausi teha ja otsisid endale töökoha kas kodu- või välismaal,” märkis Varik.

Populaarseim TTÜ

Saaremaa ühisgümnaasiumi 12. klassi lõpetanud 69 noorest õpib kõrgkoolis koguni 57. Kaitseväes teenib aega seitse lõpetanut, välismaal on kaks noort, tööle otsustas minna kolm.

Enim on SÜG-i lõpetanutest uusi tudengeid TTÜ-s – 18. Tartu ülikooli nimekirja kuulub neid 15, Tallinna ülikooli omasse 10. Maaülikooli valis aga tänavu koguni üheksa värsket SÜG-i vilistlast.

Orissaare gümnaasiumi 21 lõpetanust õpib direktor Marjana Prii andmeil kõrgkoolides üle poole. “Tallinna ülikoolis viis noort, tehnikaülikoolis kaks, maaülikoolis üks, Tallinna tehnikakõrgkoolis kaks,” loetles Prii. Politsei- ja piirivalvekolledžisse pääses kaks OG vilistlast, sisekaitseakadeemia päästekolledžisse üks. “Meil on Orissaares sisekaitse ju eelkutseõpe,” viitas Prii.

Üks TTÜ-sse pääsenuist õpib edasi mereakadeemias. “Paistab, et meie merenduse kutsesuund õigustab ennast – igal aastal on mindud seda eriala edasi õppima,” kinnitas Prii. “Meilt on ju eelteadmised saadud.”

Prii andmeil on 20 aasta jooksul merendust õppinud 252 lõpetanust läinud mereakadeemiasse edasi õppima 142. “See on väga hea näitaja,” sõnas Marjana Prii. “Meie merendusõpe on olnud kõva sõna ja mul on hea meel, et see kestab.”

Tallinna tehnikaülikooli õppima pääsenud otsustasid aga võtta akadeemilist puhkust ja minna kõigepealt kaitseväkke aega teenima.

Üks Orissaare vilistlane läks õppima Eesti esimesse erakosmeetikakooli, kaks Kuressaare ametikooli, neli noort valis õppimise asemel töö.

Sõltub lennust

“Nende osakaal, kes on läinud kohe pärast lõpetamist kõrgkooli edasi õppima, sõltub lennust,” rääkis Prii. “Eelmisel aastal läks kõrgkooli ligi 36 protsenti, üle-eelmisel 52%.”

Leisi keskkooli 11 vilistlasest õpib kõrgkoolis edasi viis: üks TTÜ-s äriinfotehnoloogiat, üks Tallinna ülikoolis ajakirjandust, üks IT-kolledžis IT-süsteemide arendust, kaks Tartu ülikoolis, neist üks riigiteadusi ja üks ökoloogia ja elustiku kaitset.

Kaks noormeest läks aega teenima. “Ülejäänud lõpetanud omandavad aga kutseharidust – Pärnus, Tallinnas, Vana-Vigalas,” ütles Leisi keskkooli sekretär Ellen Mõtlep. Tema andmeil läheb Leisi keskkooli vilistlastest kõrgharidust omandama tavaliselt ligi pool või isegi üle poole.

Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumist läks direktor Ly Kallase andmeil kõrgkooli edasi õppima kümmekond noort, kelle valikute hulka kuulusid Tartu ülikool, TTÜ Kuressaare kolledž, Tallinna tehnikakõrgkool.

“Ülejäänud valisid kutseõppe Kuressaare ametikoolis või läksid sõjaväkke aega teenima,” märkis Kallas. “Mitmed võtsid nn vaba aasta otsustamiseks või said tänu omandatud keskharidusele jätkata endisel töökohal.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 295 korda, sh täna 1)